Hoppa till sidinnehållet
Genvägar
Lokala nyheter
Välj din lokala kanal:
Utrikes nyheter P3 Nyheter Radiosporten P1 Kulturnytt P1 Vetenskapsnyheter P1 Mitt i musiken SR Sisuradio Nyheter på 18 språk Lokala nyheter
Alla Sveriges Radios lokala nyheter på en sida.
Lyssna och läs
Nyhetsdygnet

07:00 | måndag 12 mars 2007

Omfattande klimatforskning i Arktis

Två längskidåkare far över isen i mörker. Foto: Scanpix.

Svenska forskare skall i år besöka och göra mätningar i de mest svårtillgängliga områdena i Arktis. Förhoppningsvis skall man sedan bättre förstå vad som händer med polarisarna och med vårt klimat.

Det är inte alls säkert att de katastrofscenarier vi hör om i dag har verklighetsbakgrund, säger Göran Björk, professor i oceanografi vid Göteborgs universitet.

– Jag tror väl inte att katastrofen är så nära och jag tror också att när man ser att det blir stora problem så tror jag att man hinner anpassa sig efter hand, säger han.

Tunnare istäcke
En sak är i varje fall klar. Den arktiska polarisens utbredning har under några somrar minskat och istäcket har blivit något tunnare. Men vad det beror på är inte klart.

Många pekar ut växthuseffekten som boven, medan andra forskningsresultat tyder på att orsaken är lufttrycksförändringar.

Ingen kan med bestämdhet avgöra om det handlar om en trend eller om tillfälligheter. Dessutom finns nya data som visar isen kanske håller på att återhämta sig.

För lite data
All denna ovisshet beror på att man har för lite data. Men det skall bli bättre redan i sommar.

– Det blir mycket, mycket mera forskning än vanligt. I stor sett allt som finns i form av fartyg, instrument och folk kommer att koncentreras upp till polarområdena, säger Göran Björk.

Den här insatsen är ett led i det internationella polaråret som inleddes den 1 mars. I sommar skall den svenska isbrytaren Oden ta sig till ett område norr om Grönland där inga mätningar har gjorts från isen tidigare.

Rysk atomisbrytare
Man har bara flugit över eller gått under isen med ubåtar. Och för att ta sig dit måste Oden få hjälp av en rysk atomisbrytare som går först och stångar sig genom det tjocka istäcket.

Sannolikt kommer inte den här expeditionen att ge det fullständiga svaret på vart vårt klimat är på väg, men den kommer att ge viktiga kunskaper, tror Göran Björk.

– Den kommer i alla fall att ge en bättre pusselbit till att förstå hur Arktis fungerar klimatmässigt.

Vad tänker du när du läser och hör folk med olika hög dignitet uttala katastrofscenarier och säga att vi har en generation på oss för att den här jorden ska överleva?

– Det kan ju hända att det blir problem här och var runt om på planeten, men jag tror inte att de blir totalt katstrofartade i alla fall. Jag tror att man ska försöka lära sig mer om hur klimatsystemet fungerar under tiden, säger Göran Björk.

Christer Fridén, Göteborg
christer.friden@sr.se



Tipsa en bekant


Lyssna på Senaste Ekot
Lyssna på Ekonomi Ekot
Lyssna på Kvart i Fem
Hjälp med att lyssna
 
Lyssna arkiv

   Sök nyheter

Väder

Radiosportens OS-sajt.

Radiosporten och Ekot är på plats i Vancouver inför OS-starten den 12 februari. Följ uppladdningen på sr.se/os

 
Tidningskrönikan

Ledarna kommenter händelserna i Afghanistan där två svenska officerare dödades i söndags.

 
Bildbalk P1-morgon 162 * 21
Nattvandrare. Foto: Jonas Ekströmer/Scanpix.

Natten till 30 december misshandlades en 18-åring i Göteborg så svårt att hon avled. Nu nattvandrar elva tjejer för att göra staden tryggare.

 
Valet 2010
 
Till Ekots gransknings sida

Ekots granskning av hur svenska grisar har det.

 
Korrespondentbloggen

Följ SR:s korrespondenter i jobbet och vardagen.

 
Dagens utrikes.
 
Ekonomiekot

Läs ekonominyheterna och lyssna på sändningarna 7.32, 8.32, 12.50 och 18.00 varje vardag i P1. 
Till ekonomiekots sida

 
Tipsa Ekot

Har du ett tips om en bra nyhet? Skriv till Ekot: nyhetstips.ekot@sr.se

 
Till förlovningssidan

Om de kungliga förlovningarna och bröllopen.

 
Ekots temasidor

Ekots samlade nyhets-fördjupningar genom åren.

 
Prenumerera på Ekot

Följ Ekots nyheter enkelt och smidigt via RSS eller Twitter.

RSSTwitter
 
Nyheterna i poddradion
Lyssna på nyheterna när du vill!

Vi sammanfattar nyheterna alla vardagar – du lyssnar när och var du vill!

 
Nyhetsgrannar
 
Webbredaktionen

Synpunkter? Kontakta oss:
nyhetswebben@sr.se


SR Ekot
105 10 Stockholm
Besök: Oxenstiernsg. 20
Tel: 08-784 70 00
Fax: 08-663 64 03
ekot@sr.se

Nya SR i din mobil!

Lyssna på radio och läs nyheter, sport och väder.
Gå direkt in på mobil.sr.se med din telefon eller läs mer på sr.se/mobil