Enligt polisen är det mycket vanligt att de så kallade entrévärdarna som jobbar i krogdörrarna är kriminellt belastade.
Utanför en krog i centrala Stockholm misshandlade tre ordningsvakter en av gästerna brutalt för fem år sen. Vakterna sparkade gästen i huvudet och ryggen. De stampade på huvudet när han låg ner, och avslutade misshandeln med att kedja fast honom i en lyktstolpe.
På de flesta större krogar och nattklubbar jobbar ordningsvakter. De är utbildade av polisen och ska fungera som polisens förlängda arm på krogarna.
Många jobbar kvar
Ordningsvakter som döms för grova brott blir av med sina förordnanden och får inte längre jobba kvar som ordningsvakter. Trots det jobbar många kvar i krogdörrarna.
Bland dem finns exempelvis flera av de ordningsvakter som Ekot rapporterat om tidigare, som sålt narkotika och blivit av med sina förordnanden.
– När en ordningsvakt döms för ett grovt brott så blir hans förordnande som ordningsvakt i regel återkallat. Då är det så enkelt att man kallar honom entrévärd istället, säger Lars Tonneman, chef för den enhet på Rikspolisstyrelsen som ansvarar för ordningsvakter.
Entrévärdar kontrollerar inte
Till skillnad från ordningsvakter ställs det inga som helst krav på entrévärdarna. De har ingen särskild utbildning och ingen kontrollerar om de exempelvis är dömda för grova brott.
Ekots granskning visar att en av ordningsvakterna som dömdes till fängelse för den brutala misshandeln utanför en krog i Stockholm för fem år sedan, har fortsatt att jobba i dörren som entrévärd på flera av de mest kända krogarna i Stockholm.
Som entrévärd har han begått nya brott. Flera gånger har han dömts för att ha misshandlat kroggäster. Han har dömts för vapenbrott, dopningsbrott och för att ha sålt narkotika. Så sent som för några veckor sedan stod han fortfarande kvar i en krogdörr i centrala Stockholm.
Inget ovanligt
Lars Tonneman på Rikspolisstyrelsen säger att det inte är ovanligt att tidigare kriminella jobbar som entrévärdar. Problemen finns i alla de större svenska städerna.
– De rapporter som vi har fått från polismyndigheterna säger att en hög procentuell andel av de som är entrévärdar har ett kriminellt förflutet.
Hur ser du på det?
– Det är naturligtvis helt förkastligt. Människor som går ut för att roa sig och ibland är berusade måste ha att göra med människor som har ett gott omdöme, som har tålamod och som vet var gränserna går, säger Lars Tonneman.
Enligt Lars Tonneman finns det brister i lagstiftningen. Idag kontrollerar ingen om entrévärdarna är kriminellt belastade.
– Där räcker väl inte lagstiftningen till, helt enkelt, säger han.
Bo-Göran Bodin
bo.goran.bodin@sr.se
Daniel Velasco
daniel.velasco@sr.se