Hoppa till sidinnehållet
Genvägar
Lokala nyheter
Välj din lokala kanal:
Utrikes nyheter P3 Nyheter Radiosporten P1 Kulturnytt P1 Vetenskapsnyheter P1 Mitt i musiken SR Sisuradio Nyheter på 18 språk Lokala nyheter
Alla Sveriges Radios lokala nyheter på en sida.
Lyssna och läs
Nyhetsdygnet

12:42 | fredag 25 april 2008

Dalai lama villig till samtal med Peking

Tibetanernas andlige ledare Dalai lama välkomnar Kinas erbjudande att träffa ett av hans sändebud för samtal. Erbjudandet från Peking kom samtidigt som Kina står under allt hårdare internationell press att starta en dialog med Dalai lama.

Kinas officiella nyhetsbyrå säger att samtal med ett sändebud från det man kallar ”Dalai-sidan” kan starta inom de närmsta dagarna, och att Peking hoppas att en dialog ska få slut på separatism och försök att sabotera OS i Peking i sommar.

En talesman för Dalai lama, som har sitt högkvarter i exil här i Indien, välkomnar erbjudandet från Peking och säger att bara samtal mellan Kina och Dalai lama kan lösa krisen.

Kinas styrande kommunistparti har envist hävdat att Dalai lama och hans anhängare både vill bryta sig loss Tibet från Kina och sabotera OS, detta trots att Dalai Lama upprepade gånger sagt att han enbart strävar efter större autonomi för Tibet inom Kina. Dalai lama har också uttryckt sig positivt om OS i Peking.

Fredagens besked från Peking om samtal tyder på att regimen försöker byta taktik i fråga om Tibet-krisen. Efter upploppen i Tibet i mars har Peking svartmålat Dalai lama som ansvarig för våldsamheterna och man har uppmuntrat en hätsk kampanj mot honom i kinesiska medier, något som gjort möjligheterna för samtal små.

Men oroligheterna i Tibet hotar kasta en skugga över OS. USA, EU och andra har enträget uppmanat Peking att inleda en dialog med Dalai lama och att upphöra med religiöst och politiskt förtryck i Tibet.

EU-ledaren Jose Manuel Barosso befinner sig i Peking i spetsen för en stor EU-delegation, och han sa tidigare på fredagen att han hoppas på snara framsteg i Tibet-frågan. Tibet har stått högt på dagordningen vid EU-delegationens möten i Peking.

Kinas regim har haft samtal med sändebud från Dalai lama tidigare, dessa samtal har ofta förts i hemlighet. En omgång samtal inleddes 2002 men avbröts utan kända resultat. Sista gången regimen träffade Dalai lamas representanter var såvitt känt i juli 2007.

Det återstår att se om Peking är berett att gå Dalai lama till mötes i fråga om kraven på ökad autonomi för Tibet, eller om samtalen bara ägnade att lätta på spänningarna och dämpa den internationella kritiken.

Nils Horner, Mumbai
nils.horner@sr.se



Tipsa en bekant


Lyssna på Senaste Ekot
Lyssna på Ekonomi Ekot
Lyssna på Kvart i Fem
Hjälp med att lyssna
 
Lyssna arkiv

   Sök nyheter

Väder

Radiosportens OS-sajt.

Radiosporten,  sr.se/os, och Ekot är på plats i Vancouver inför OS-starten den 12 februari. Anders Ask följer uppladdningen.

 
Till Studio Etts webbplats

I januari rånades Robert i sin spelbutik i Stockholm, men Robert gjorde motstånd och sköt rånaren i magen.

 
Tidningskrönikan

Ledarna kommenter händelserna i Afghanistan där två svenska officerare dödades i söndags.

 
Bildbalk P1-morgon 162 * 21
Nattvandrare. Foto: Jonas Ekströmer/Scanpix.

Natten till 30 december misshandlades en 18-åring i Göteborg så svårt att hon avled. Nu nattvandrar elva tjejer för att göra staden tryggare.

 
Valet 2010
 
Till Ekots gransknings sida

Ekots granskning av hur svenska grisar har det.

 
Korrespondentbloggen

Följ SR:s korrespondenter i jobbet och vardagen.

 
Dagens utrikes.
 
Ekonomiekot

Läs ekonominyheterna och lyssna på sändningarna 7.32, 8.32, 12.50 och 18.00 varje vardag i P1. 
Till ekonomiekots sida

 
Tipsa Ekot

Har du ett tips om en bra nyhet? Skriv till Ekot: nyhetstips.ekot@sr.se

 
Till förlovningssidan

Om de kungliga förlovningarna och bröllopen.

 
Ekots temasidor

Ekots samlade nyhets-fördjupningar genom åren.

 
Prenumerera på Ekot

Följ Ekots nyheter enkelt och smidigt via RSS eller Twitter.

RSSTwitter
 
Nyheterna i poddradion
Lyssna på nyheterna när du vill!

Vi sammanfattar nyheterna alla vardagar – du lyssnar när och var du vill!

 
Nyhetsgrannar
 
Webbredaktionen

Synpunkter? Kontakta oss:
nyhetswebben@sr.se


SR Ekot
105 10 Stockholm
Besök: Oxenstiernsg. 20
Tel: 08-784 70 00
Fax: 08-663 64 03
ekot@sr.se

Nya SR i din mobil!

Lyssna på radio och läs nyheter, sport och väder.
Gå direkt in på mobil.sr.se med din telefon eller läs mer på sr.se/mobil