Hoppa till sidinnehållet
Genvägar
Lokala nyheter
Välj din lokala kanal:
Utrikes nyheter P3 Nyheter Radiosporten P1 Kulturnytt P1 Vetenskapsnyheter P1 Mitt i musiken SR Sisuradio Nyheter på 18 språk Lokala nyheter
Alla Sveriges Radios lokala nyheter på en sida.
Lyssna och läs
Nyhetsdygnet

06:00 | tisdag 21 oktober 2008

Svenskägd fabrik på ockuperad mark

Uppdaterad 11:10
Det svenska företaget Assa Abloy deltar i Israels ockupation av Västbanken. Biståndsorganisationen Diakonia avslöjar på tisdagen tillsammans med Svenska Kyrkan och Swedwatch att företaget äger och gör nyinvesteringar i en fabrik i industriområdet Barkan, som ligger i en illegal bosättning.

Assa Abloy, som bland annat tillverkar lås, åtnjuter därmed både skattelättnader och det militära säkerhetsskydd som ockupationsarmén erbjuder israeliska bosättare.

SR:s korrespondent har talat med en palestinier som hävdar att hans familj en gång brukade jorden där den svenskägda fabriken idag ligger.

– Här odlade vi vete, jag min far och min farfar. Före 1967 ägde min familj marken i industriområdet Barkan där den svenskägda fabriken Mul T Lock nu ligger, säger Jamil Daoud. Men just som veteskörden skulle inledas i juni 1986 kom grävskoporna.

Den israeliska staten uppmuntrar företag att etablera sig på Västbanken genom bland annat skattelättnader och undantag från israels miljölagstiftning.

I den rapport som Diakonia på tisdagen publicerar, medger Assa Abloy att man kunnat utnyttja dessa förmåner. Genom att produkter som delvis är producerade på Västbanken kan stämplas Made in Israel, får Assa Abloy också dra nytta av frihandelsavtalet mellan Israel och EU.

Trots flera rättsprocesser har Jamil Daoud inte lyckats bevisa att marken där han förr odlade vete är hans. Och egentligen har det ingen betydelse vem som ägde marken, säger Jamil. Att den konfiskerats av Israel för att bygga bosättningar och fabriker är ett brott mot internationell rätt. Men det som är chockerande är att Sverige deltar i detta, säger han.

– Vi som trodde att Sverige stod för rättvisa, att Sverige var emot Israels ockupation. Hur kan ni tillåta att ett svenskt företag deltar i ockupationen och tjänar pengar på det?

Att ha fabriker eller verksamhet på ockuperad mark är ett imageproblem för varje EU-land. Till exempel flyttade holländska Heineken sin tillverkning ut ur Barkanområdet till en kibbutz som ligger innanför Israels gränser. Men kvar på Västbanken finns bland annat Assa Abloy.

Såväl USA som EU har riktat stark kritik mot Israels utbyggnad av bosättningar, en politik som pekas ut som ett av de största hindren för fredsprocessen.

För att skydda bosättare och företag som Assa Abloy på Västbanken, har Israel upprättat murar och militära vägspärrar som hindrar palestiniernas rörelsefrihet och ekonomi. Förra året betalade Sverige 620 miljoner kronor i bistånd till det palestinska folket, pengar som delvis används för att lindra effekterna av Israels ockupation.

Assa Abloys ledning vill inte bli intervjuad av Ekot angående fabriken på av Israel ockuperad mark på Västbanken. Ledningen säger dock i ett pressmeddelande att företaget har tagit intryck av rapporten och tillsatt en internutredning med uppdrag att undersöka förutsättningarna för en flytt av verksamheten.

Cecilia Uddén, Amman
cecilia.udden@sr.se



Tipsa en bekant


Lyssna på Senaste Ekot
Lyssna på Ekonomi Ekot
Lyssna på Kvart i Fem
Hjälp med att lyssna
 
Lyssna arkiv

   Sök nyheter

Väder

Radiosportens OS-sajt.

Radiosporten,  sr.se/os, och Ekot är på plats i Vancouver inför OS-starten den 12 februari. Anders Ask följer uppladdningen.

 
Till Studio Etts webbplats

I januari rånades Robert i sin spelbutik i Stockholm, men Robert gjorde motstånd och sköt rånaren i magen.

 
Bildbalk P1-morgon 162 * 21
Nattvandrare. Foto: Jonas Ekströmer/Scanpix.

Natten till 30 december misshandlades en 18-åring i Göteborg så svårt att hon avled. Nu nattvandrar elva tjejer för att göra staden tryggare.

 
Valet 2010
 
Till Ekots gransknings sida

Ekots granskning av hur svenska grisar har det.

 
Korrespondentbloggen

Följ SR:s korrespondenter i jobbet och vardagen.

 
Dagens utrikes.
 
Ekonomiekot

Läs ekonominyheterna och lyssna på sändningarna 7.32, 8.32, 12.50 och 18.00 varje vardag i P1. 
Till ekonomiekots sida

 
Tipsa Ekot

Har du ett tips om en bra nyhet? Skriv till Ekot: nyhetstips.ekot@sr.se

 
Till förlovningssidan

Om de kungliga förlovningarna och bröllopen.

 
Ekots temasidor

Ekots samlade nyhets-fördjupningar genom åren.

 
Prenumerera på Ekot

Följ Ekots nyheter enkelt och smidigt via RSS eller Twitter.

RSSTwitter
 
Nyheterna i poddradion
Lyssna på nyheterna när du vill!

Vi sammanfattar nyheterna alla vardagar – du lyssnar när och var du vill!

 
Nyhetsgrannar
 
Webbredaktionen

Synpunkter? Kontakta oss:
nyhetswebben@sr.se


SR Ekot
105 10 Stockholm
Besök: Oxenstiernsg. 20
Tel: 08-784 70 00
Fax: 08-663 64 03
ekot@sr.se

Nya SR i din mobil!

Lyssna på radio och läs nyheter, sport och väder.
Gå direkt in på mobil.sr.se med din telefon eller läs mer på sr.se/mobil