– Finanskris och lågkonjunktur har påverkat människors levnadsvillkor. Ena dagen har hoppet om en bättre morgondag tänts, för att nästa dag slockna. Vi har tydligt blivit påminda om att vi lever i en gemensam värld och är beroende av varandra.
– Mina och min familjs tankar går därför till er alla som drabbats hårt av krisen. Det är vår förhoppning att er oro och era problem lindras av det stöd och hjälp som samhälle och vänner kan ge, sa kungen.
Kungen sa att till och med finanskrisen kan tvinga fram något positivt och att det är viktigt att ta tillvara de ljusglimtar som finns när oron är stor. Han tycker att världens ledare agerat med kraft och beslutsamhet och att det är hoppfullt att se olika länders samarbete för att lösa krisen.
Kungen berörde flera positiva verksamheter i arbetet för att lösa allvarliga problem, bland annat att ungdomar tar ansvar för att försöka hjälpa till mot obegripligt ungdomsvåld och att den absoluta fattigdomen i världen halverats sedan han var barn.
– Fördelningen av välståndet är alltjämt orättvis och fattigdomen stor. Utvecklingen har dock gått åt rätt håll, sa kungen.
Även när det gäller miljön finns positiva tecken i arbetet med att minska den globala uppvärmningen, sa kungen. Samtidigt är han kritisk.
– Jag tycker att vi inte tillräckligt mycket har tagit hänsyn till de negativa bieffekter som utvecklingen för med sig.
Bengt Hansell
bengt.hansell@sr.se