Hoppa till sidinnehållet
Genvägar
Lokala nyheter
Välj din lokala kanal:
Utrikes nyheter P3 Nyheter Radiosporten P1 Kulturnytt P1 Vetenskapsnyheter P1 Mitt i musiken SR Sisuradio Nyheter på 18 språk Lokala nyheter
Alla Sveriges Radios lokala nyheter på en sida.
Lyssna och läs
Nyhetsdygnet

05:00 | onsdag 20 maj 2009

Många röstskolkare bland EU-kandidater

Valbox i Stockholm. Foto: Scanpix.

Flera toppkandidater i valet till EU-parlamentet i juni har själva inte röstat i tidigare EU-val. Det visar en granskning som Sveriges Radio har gjort. Flest soffliggare finns inom Sverigedemokraterna där förstanamnet Sven-Olof Sällström inte röstat i något av de tre senaste EU-valen.

De val det handlar om är parlamentsvalen år 1999 och år 2004 samt folkomröstningen om EMU år 2003. 

–Jag var inte tillräckligt engagerad. Det var ingen som sa åt mig att du behöver gå och rösta nu för att vi ska få rätt personer i parlamentet. Det skulle jag naturligtvis ha gjort bättre, säger Sven-Olof Sällström, Sverigedemokraterna. 

Men finns det egentligen någon som ska ta dig på riktigt allvar när du säger att man ska gå och rösta i det här EU-parlamentsvalet, när du själv inte har röstat tidigare? 

–Det är klart man ska göra det. Självklart ska man ta mig på allvar, säger Sven-Olof Sällström, Sverigedemokraterna. 

Sveriges Radio har gått igenom röstlängder för 366 politiker som kandiderar i EU-parlamentsvalet för att se vilka kandidater som röstat i de senaste EU-valen. 

Sverigedemokraternas kandidater är de som varit de i särklass flitigaste soffliggarna. Fler än hälften av dem struntade i att rösta både 1999 och 2004, trots att Sverigedemokraterna ställde upp även då. 

En av dem är partiets tredje namn, Per-Arne Wahlberg, något han motiverar med familjeskäl. 

Uppgifter om Margareta Sandstedt, andra namnet på Sverigedemokraternas lista har inte gått att få fram. Själv säger hon att hon inte vet om hon röstat de senaste valen. 

–Jag är liksom lite osäker på om jag har gjort det eller inte. Det var ju några år sedan. Jag minns faktiskt inte om jag gjorde det, säger Sverigedemokraternas Margareta Sandstedt. 

Men nu ställer du upp som andra namn på Sverigedemokraternas lista. Borde du inte ha litet bättre koll på om du röstat eller inte? 

–Nej, det är omöjligt att veta. Det var många år sedan. EU-parlamentsvalet anses inte heller vara ett så jättestort val. Det är inte så många som är intresserade av att rösta, säger Margareta Sandstedt. 

Totalt är det cirka åtta procent av alla de kandidater som i år ställer upp för riksdagspartierna, Junilistan eller Sverigedemokraterna som inte röstade i förra EU-valet.   

Röstskolkare finns bland toppnamnen även i andra partier än Sverigedemokraterna.

Kristdemokraternas andra namn Sofia Modigh röstade inte i parlamentsvalet 2004, enligt de röstlängder Sveriges Radio har kopior på. Själv är hon osäker. 

–Min minnesbild är att jag absolut inte har röstat i EMU-valet, vilket jag inte kan försvara med annat än att jag inte var så engagerad då, men att jag har röstat i vanliga EU-parlamentsvalet. Men jag tror ju inte att någon suttit och förfalskat några listor. Det skulle jag absolut inte vilja påstå, säger Sofia Modigh, Kristdemokraterna. 

Enligt kopior på röstlängder så röstade inte Moderaternas tredje namn, EU-parlamentarikern Cristofer Fjellner, i EU-parlamentsvalet 1999. Han var då 22 år gammal. 

–Om det var så att jag inte skulle ha röstat är det något jag ångrar i dag, just för att då missade jag en chans att påverka det som jag i dag vet påverkar mig så otroligt mycket, säger Cristofer Fjellner, Moderaterna. 

Per Thyrén SR Sörmland
per.thyren@sr.se 

Research: Victoria Gaunitz, David Rasmusson, Ekot Malmö, Jonas Neuman, SR Gotland



Tipsa en bekant


Lyssna på Senaste Ekot
Lyssna på Ekonomi Ekot
Lyssna på Kvart i Fem
Hjälp med att lyssna
 
Lyssna arkiv

   Sök nyheter

Väder

Radiosportens OS-sajt.

Radiosporten,  sr.se/os, och Ekot är på plats i Vancouver inför OS-starten den 12 februari. Anders Ask följer uppladdningen.

 
Till Studio Etts webbplats

I januari rånades Robert i sin spelbutik i Stockholm, men Robert gjorde motstånd och sköt rånaren i magen.

 
Bildbalk P1-morgon 162 * 21
Nattvandrare. Foto: Jonas Ekströmer/Scanpix.

Natten till 30 december misshandlades en 18-åring i Göteborg så svårt att hon avled. Nu nattvandrar elva tjejer för att göra staden tryggare.

 
Valet 2010
 
Till Ekots gransknings sida

Ekots granskning av hur svenska grisar har det.

 
Korrespondentbloggen

Följ SR:s korrespondenter i jobbet och vardagen.

 
Dagens utrikes.
 
Ekonomiekot

Läs ekonominyheterna och lyssna på sändningarna 7.32, 8.32, 12.50 och 18.00 varje vardag i P1. 
Till ekonomiekots sida

 
Tipsa Ekot

Har du ett tips om en bra nyhet? Skriv till Ekot: nyhetstips.ekot@sr.se

 
Till förlovningssidan

Om de kungliga förlovningarna och bröllopen.

 
Ekots temasidor

Ekots samlade nyhets-fördjupningar genom åren.

 
Prenumerera på Ekot

Följ Ekots nyheter enkelt och smidigt via RSS eller Twitter.

RSSTwitter
 
Nyheterna i poddradion
Lyssna på nyheterna när du vill!

Vi sammanfattar nyheterna alla vardagar – du lyssnar när och var du vill!

 
Nyhetsgrannar
 
Webbredaktionen

Synpunkter? Kontakta oss:
nyhetswebben@sr.se


SR Ekot
105 10 Stockholm
Besök: Oxenstiernsg. 20
Tel: 08-784 70 00
Fax: 08-663 64 03
ekot@sr.se

Nya SR i din mobil!

Lyssna på radio och läs nyheter, sport och väder.
Gå direkt in på mobil.sr.se med din telefon eller läs mer på sr.se/mobil