Idag är det förbjudet att med tvång genomföra drogtester på personer som inte har fyllt 15 år.
– Vi vill utreda möjligheterna att testa, eftersom vi vet att många börjar med droger i 12-13-årsåldern. Vi måste få fram fakta så att vi kan sätta in behandling.
Ser du inget problem med att testa så unga människor?
– Nej, problemet idag är att vi inte bryr oss. Det har hållit på väldigt länge och det är det allvarliga. det är något man ska använda när inte föräldrarna engagerar sig när ungdomar hamnat snett och vi misstänker att droger är inblandade. Då är det bra att få svart på vitt, för då är det lättare att tala med den unge.
Den statliga narkotikakommissionen har kommit fram till att testa unga mot sin vilja är fel. Varför lyssnar du inte på det?
– Det jag gör just nu är att ta fram ett utredningsdirektiv, men det finns många förslag som är bra och många som är dåliga från olika utredningar och komissioner. Jag tror att det är nödvändigt att engagera sig mer när det gäller ungdomar tidigt, och inte vänta tills de fastnat i missbruk eller kriminalitet, säger justitieminister Beatrice Ask.
Lars-Peter Hielle, P3 nyheter
lars-peter.hielle@sr.se