Hoppa till sidinnehållet
Genvägar
Lokala nyheter
Välj din lokala kanal:
Utrikes nyheter P3 Nyheter Radiosporten P1 Kulturnytt P1 Vetenskapsnyheter P1 Mitt i musiken SR Sisuradio Nyheter på 18 språk Lokala nyheter
Alla Sveriges Radios lokala nyheter på en sida.
Lyssna och läs
Nyhetsdygnet

15:45 | torsdag 20 december 2007

Ryssland får gas från Turkmenistan

På torsdagen blev det klart att en ny stor gasledning ska byggas från Turkmenistan i Centralasien till Ryssland. Därmed har Ryssland konkurrerat ut västländerna som vill ha en egen gasledning från det energirika Turkmenistan.

Kontrollen över världens energiresurser är numera ett av de viktigaste inslagen i storpolitiken. Nu har Ryssland vunnit en viktig seger i den kampen.

Vladimir Putin och presidenterna för Turkmenistan och Kazakstan skrev idag på det slutgiltiga kontraktet att bygga en gasledning från Turkmenistan via Kazakstan till Ryssland, därifrån ska den sedan skeppas vidare till Europa.

Ville ha en annan dragning
Det här innebär att västländerna nu står med lång näsa. De har istället velat att gasen skulle gå i en ny ledning under Kaspiska havet, över Kaukasusområdet och sedan vidare till Europa, helt förbi Ryssland alltså.

Därmed skulle Europas energiberoende av Ryssland minska, men så blir det nu inte.

Hittills har all gas från före detta sovjetiska Centralasien gått till den gamla kolonialmakten Ryssland, men i Turkmenistan och Kazakstan har man de senaste åren börjat talat om att diversifiera sig och hitta nya vägar för gasen.

Avförda planer
Samtal har också förts med västerländska energibolag, men med dagens kontrakt så är de planerna nu avförda för lång tid framåt.

Fortfarande finns möjligheten att Europa kan köpa gas från Azerbajdzjan i Kaukasus men det handlar i så fall om mindre mängder, så i Kreml gnuggar man sannolikt händerna.

Sten Sjöström, Moskva
sten.sjostrom@sr.se



Tipsa en bekant


Lyssna på Senaste Ekot
Lyssna på Ekonomi Ekot
Lyssna på Kvart i Fem
Hjälp med att lyssna
 
Lyssna arkiv

   Sök nyheter

Väder

Radiosportens OS-sajt.

Radiosporten,  sr.se/os, och Ekot är på plats i Vancouver inför OS-starten den 12 februari. Anders Ask följer uppladdningen.

 
Till Studio Etts webbplats

I januari rånades Robert i sin spelbutik i Stockholm, men Robert gjorde motstånd och sköt rånaren i magen.

 
Tidningskrönikan

Ledarna kommenter händelserna i Afghanistan där två svenska officerare dödades i söndags.

 
Bildbalk P1-morgon 162 * 21
Nattvandrare. Foto: Jonas Ekströmer/Scanpix.

Natten till 30 december misshandlades en 18-åring i Göteborg så svårt att hon avled. Nu nattvandrar elva tjejer för att göra staden tryggare.

 
Valet 2010
 
Till Ekots gransknings sida

Ekots granskning av hur svenska grisar har det.

 
Korrespondentbloggen

Följ SR:s korrespondenter i jobbet och vardagen.

 
Dagens utrikes.
 
Ekonomiekot

Läs ekonominyheterna och lyssna på sändningarna 7.32, 8.32, 12.50 och 18.00 varje vardag i P1. 
Till ekonomiekots sida

 
Tipsa Ekot

Har du ett tips om en bra nyhet? Skriv till Ekot: nyhetstips.ekot@sr.se

 
Till förlovningssidan

Om de kungliga förlovningarna och bröllopen.

 
Ekots temasidor

Ekots samlade nyhets-fördjupningar genom åren.

 
Prenumerera på Ekot

Följ Ekots nyheter enkelt och smidigt via RSS eller Twitter.

RSSTwitter
 
Nyheterna i poddradion
Lyssna på nyheterna när du vill!

Vi sammanfattar nyheterna alla vardagar – du lyssnar när och var du vill!

 
Nyhetsgrannar
 
Webbredaktionen

Synpunkter? Kontakta oss:
nyhetswebben@sr.se


SR Ekot
105 10 Stockholm
Besök: Oxenstiernsg. 20
Tel: 08-784 70 00
Fax: 08-663 64 03
ekot@sr.se

Nya SR i din mobil!

Lyssna på radio och läs nyheter, sport och väder.
Gå direkt in på mobil.sr.se med din telefon eller läs mer på sr.se/mobil