I marinblå kostym med vit skjorta och orangerutig slips stegade han i morse in på sitt nya jobb. Mathias Knutsson, 37 år gammal från Kristianstad ska få människor och företag att flytta till Örkelljunga. Det är en helt ny tjänst och Mathias själv var väldigt entusiastisk.

Redan första dagen så pratade han om Örkelljunga kommun som ”vi”. När jag frågade hur det kunde komma sig så svarade han:
- Det är lätt att bli ”vi” med Örkelljunga.
Förutom att intervjua Mathias så intervjuade jag också en del Örkelljungabor om vad de tycker att deras nya samhällsutvecklare ska prioritera att göra först för att utveckla kommunen. En del sa att han borde satsa på barnfamiljer, någon tyckte att han skulle prioritera att de äldre kände sig trygga och för någon var det viktigaste att det flyttade fler människor till Örkelljunga.
En rolig sak som inträffade medan jag intervjuade Mathias på kommunhuset var att jag plötsligt fick lite svårt att koncentrera mig. När Mathias talade så använde han plötsligt sina händer för att illustrera vad han menade. Då plötsligt upptäckte jag något rosa som svischade förbi. Jag var tvungen att be honom pausa och såg att han hade ett rosa Hello Kitty-plåster på ena långfingret. Otippat! Tydligen så var det dotterns plåster.

Nu är måndagen slut, vi hörs igen imorgon!