Planerna på att riva annexen som tillhör Stockholms stadsbibliotek och placera en hög glasbyggnad bakom det nuvarande biblioteket, får kritik från kulturexperter inom FN-organet Unesco. Det skriver Svenska Dagbladet.
Kulturexperterna på Unesco anser att utbyggnaden riskerar att förstöra ett viktigt kulturarv för världen. De vänder sig bland annat mot storleken på tillbyggnaden som de tror kommer att överskugga det nuvarande biblioteket.
Biblioteket byggdes på 1920-talet efter ritningar av Gunnar Asplund.
Stadsbiblioteket behöver större lokaler, och det folkpartistiska kulturborgarrådet i Stockholm, Madeleine Sjöstedt, tänker inte ändra några beslut om tillbyggnaden med anledning av den här kritiken.
Hon säger till tidningen att stadens tjänstemän redan har tagit ställning till både arkitektoniska och stadsbyggnadsmässiga aspekter när det gäller tillbyggnaden.