Det var hösten 2007 som mobbningen av en elev på Sommarhemsskolan i Uddevalla kom fram i ljuset för första gången.
Enligt mammans anmälan till Barn- och elevombudsmannen, BEO, ska klasskamrater kränkt eleven genom hot, kränkande tillmälen och utfrysning. Mobbningen fortsatte, med vissa uppehåll, fram till hösten 2008.
Familjen försökte upprepade gånger få hjälp av skolan utan några positiva resultat. Till sist skrev mamman barnet hos en släkting i Norrland där barnet numera går i skolan.
BEO anser att Sommarhemsskolan inte gjort tillräckligt för att stoppa mobbningen, och kräver nu Uddevalla kommun på ett skadestånd på drygt 207 000 kronor till eleven.
Magnus Jacobsson som är barn och utbildningsnämndens ordförande säger till Sveriges Radio Väst att det yttersta ansvaret ligger på rektorn i sådana här fall.
Utan att ha läst in sig på just det här fallet menar han att om det är så att kommunen gjort fel så ska de inte bråka om skadeståndspengarna.
– Är det helt klarlagt att vi gjort fel ska vi snarare be om ursäkt till familjen, säger Magnus Jacobsson.
Senast den 12 oktober ska Uddevalla kommun säga sin mening om skadeståndskravet.
Marie Hedlund
marie.hedlund@sr.se
0522-67 00 25