Hoppa till sidinnehållet
Genvägar
Lokala nyheter
Välj din lokala kanal:
Utrikes nyheter P3 Nyheter Radiosporten P1 Kulturnytt P1 Vetenskapsnyheter P1 Mitt i musiken SR Sisuradio Nyheter på 18 språk Lokala nyheter
Alla Sveriges Radios lokala nyheter på en sida.
Lyssna och läs
Nyhetsdygnet

03:00 | lördag 31 mars 2007

”Säpo måste redovisa
samarbete med bostadsbolag”

Nu kräver Hyresgästföreningen att Säpo redovisar hur samarbetet med bostadsbolagen i landet ser ut. Detta efter att det kommit fram att Säkerhetspolisen, Säpo, samarbetar med de kommunala bostadsbolagen i Göteborg för att leta terrorister.

 Får information från bostadsbolagen
Säpo-möte med kommunala bostadsbolag (30 mars)

– Vi får avvakta och se nu när man redovisar. Jag utgår från att man klarlägger vad som har skett och hur de här kontakterna har sett ut. Men skulle det vara så att det förekommer ett omfattande samarbete då är det klart att det är oerhört allvarligt på flera plan, säger Barbro Engman, Hyresgästföreningens förbundsordförande.

De hemlösas tidning i Göteborg, Faktum, avslöjade i sitt senaste nummer att det förekommer samarbete mellan Säpo och kommunala bostadsbolag i Göteborg.

Får information
Enligt tidningen får säkerhetspolisen information från bostadsbolagen om grupperingar och personer som kan tänkas ha anknytning till terrorism.

Säpo och bostadsbolagen i Göteborg bekräftade i fredags uppgifterna om samarbete

Men Säpos Informationschef Anders Thornberg säger till TT att det inte handlar om att bostadsbolagen lämnar ut hemlig information utan om en öppen dialog. Men exakt hur samarbetet ser ut vill han inte gå in på.

”Bygger ut kontaktverksamhet”
Anders Thornberg säger att Säpo bygger ut kontaktverksamheten över hela Sverige och att Säpo även tar kontakt med bostadsbolag på andra orter.

Men på Stockolmshem, ett av de kommunala bolagen i Stockholm, samarbetar man inte med Säpo.

– Organiserat samarbetet låter konstigt. Vi kan ju inte jaga terrorister, det är ju inte vår uppgift. Jag tycker att det här hamnar i en svår intressekonflikt. Å andra sidan måste ju vi naturligtvis vara polisen behjälplig om det finns misstankar om brott. Men det får inte heller vara så vi bedriver någon slags angivarverksamhet, det tycker jag känns väldigt främmande, säger Pelle Björklund, vd för Stockholmshem.

Bodil Lundmark
bodil.lundmark@sr.se



Tipsa en bekant


Lyssna på Senaste Ekot
Lyssna på Ekonomi Ekot
Lyssna på Kvart i Fem
Hjälp med att lyssna
 
Lyssna arkiv

   Sök nyheter

Väder

Radiosportens OS-sajt.

Radiosporten och Ekot är på plats i Vancouver inför OS-starten den 12 februari. Följ uppladdningen på sr.se/os

 
Tidningskrönikan

Ledarna kommenter händelserna i Afghanistan där två svenska officerare dödades i söndags.

 
Bildbalk P1-morgon 162 * 21
Nattvandrare. Foto: Jonas Ekströmer/Scanpix.

Natten till 30 december misshandlades en 18-åring i Göteborg så svårt att hon avled. Nu nattvandrar elva tjejer för att göra staden tryggare.

 
Valet 2010
 
Till Ekots gransknings sida

Ekots granskning av hur svenska grisar har det.

 
Korrespondentbloggen

Följ SR:s korrespondenter i jobbet och vardagen.

 
Dagens utrikes.
 
Ekonomiekot

Läs ekonominyheterna och lyssna på sändningarna 7.32, 8.32, 12.50 och 18.00 varje vardag i P1. 
Till ekonomiekots sida

 
Tipsa Ekot

Har du ett tips om en bra nyhet? Skriv till Ekot: nyhetstips.ekot@sr.se

 
Till förlovningssidan

Om de kungliga förlovningarna och bröllopen.

 
Ekots temasidor

Ekots samlade nyhets-fördjupningar genom åren.

 
Prenumerera på Ekot

Följ Ekots nyheter enkelt och smidigt via RSS eller Twitter.

RSSTwitter
 
Nyheterna i poddradion
Lyssna på nyheterna när du vill!

Vi sammanfattar nyheterna alla vardagar – du lyssnar när och var du vill!

 
Nyhetsgrannar
 
Webbredaktionen

Synpunkter? Kontakta oss:
nyhetswebben@sr.se


SR Ekot
105 10 Stockholm
Besök: Oxenstiernsg. 20
Tel: 08-784 70 00
Fax: 08-663 64 03
ekot@sr.se

Nya SR i din mobil!

Lyssna på radio och läs nyheter, sport och väder.
Gå direkt in på mobil.sr.se med din telefon eller läs mer på sr.se/mobil