Hoppa till sidinnehållet
Genvägar
Lokala nyheter
Välj din lokala kanal:
Utrikes nyheter P3 Nyheter Radiosporten P1 Kulturnytt P1 Vetenskapsnyheter P1 Mitt i musiken SR Sisuradio Nyheter på 18 språk Lokala nyheter
Alla Sveriges Radios lokala nyheter på en sida.
Lyssna och läs
Nyhetsdygnet

14:59 | tisdag 20 maj 2008

Grön diesel ska minska transportutsläpp

Lastbilar på väg. Foto: Yvonne Åsell/Scanpix.

Nya metoder att göra diesel av raps och annan biomassa är en av nyheterna när Europas godstransportindustri träffas i Göteborg för att fokusera på klimatfrågan.

Infrastrukturminister Åsa Torstensson finns på plats, och hon lovordar samarbetsprojektet ”Klimatneutrala godstransporter på väg”.

– Jag vill applådera det initiativ som Volvo, Schenker och Preem har tagit för det är just utifrån marknaden och de egna aktörerna som de själva lagt ganska tuffa krav på sig. Det är modigt, säger hon.

Under den pågående logistik- och transportmässan i Göteborg presenteras flera konkreta projekt inom ramen för de klimatneutrala godstransporterna på väg.

Ett är oljeföretaget Preems planer på att satsa ett par hundra miljoner kronor på att bygga om ett oljeraffinaderi för att man därinne ska kunna göra diesel av biomassa, till exempel raps eller tallolja.

– Då kan vi i slutet av 2009 eller i början av 2010 tillverka helt grön diesel, säger Michael Löw, vd för Preem.

Hur vanligt är det med den här typen av tankar i er bransch?

– Inte så vanligt, utan vi är bland de första som gör det i Europa så detta vill vi driva på så fort som möjligt, säger han.

Men ett sådant här tema om klimatneutrala godstransporter på väg, hur mycket ska man se det som en pressad närings omvändelse under galgen?

– Transportsektorn har under lång tid kanske haft en liten gräddfil. Nu är det ett starkt fokus på klimatfrågan och då ligger ju ansvaret oerhört tydligt på transportsektorn. Men i dag så möter jag när jag åker runt i Sverige goda idéer där egna företagare, stora som små, har tagit initiativ för att minska utsläppen och ha bättre godsflöden. Tänk att bara man kör lagligt så sparar man både pengar och koldioxidutsläpp. Det du, säger Åsa Torstensson.

Jens Möller, Göteborg
jens.moller@sr.se



Tipsa en bekant


Lyssna på Senaste Ekot
Lyssna på Ekonomi Ekot
Lyssna på Kvart i Fem
Hjälp med att lyssna
 
Lyssna arkiv

   Sök nyheter

Väder

Radiosportens OS-sajt.

Radiosporten,  sr.se/os, och Ekot är på plats i Vancouver inför OS-starten den 12 februari. Anders Ask följer uppladdningen.

 
Till Studio Etts webbplats

I januari rånades Robert i sin spelbutik i Stockholm, men Robert gjorde motstånd och sköt rånaren i magen.

 
Tidningskrönikan

Ledarna kommenter händelserna i Afghanistan där två svenska officerare dödades i söndags.

 
Bildbalk P1-morgon 162 * 21
Nattvandrare. Foto: Jonas Ekströmer/Scanpix.

Natten till 30 december misshandlades en 18-åring i Göteborg så svårt att hon avled. Nu nattvandrar elva tjejer för att göra staden tryggare.

 
Valet 2010
 
Till Ekots gransknings sida

Ekots granskning av hur svenska grisar har det.

 
Korrespondentbloggen

Följ SR:s korrespondenter i jobbet och vardagen.

 
Dagens utrikes.
 
Ekonomiekot

Läs ekonominyheterna och lyssna på sändningarna 7.32, 8.32, 12.50 och 18.00 varje vardag i P1. 
Till ekonomiekots sida

 
Tipsa Ekot

Har du ett tips om en bra nyhet? Skriv till Ekot: nyhetstips.ekot@sr.se

 
Till förlovningssidan

Om de kungliga förlovningarna och bröllopen.

 
Ekots temasidor

Ekots samlade nyhets-fördjupningar genom åren.

 
Prenumerera på Ekot

Följ Ekots nyheter enkelt och smidigt via RSS eller Twitter.

RSSTwitter
 
Nyheterna i poddradion
Lyssna på nyheterna när du vill!

Vi sammanfattar nyheterna alla vardagar – du lyssnar när och var du vill!

 
Nyhetsgrannar
 
Webbredaktionen

Synpunkter? Kontakta oss:
nyhetswebben@sr.se


SR Ekot
105 10 Stockholm
Besök: Oxenstiernsg. 20
Tel: 08-784 70 00
Fax: 08-663 64 03
ekot@sr.se

Nya SR i din mobil!

Lyssna på radio och läs nyheter, sport och väder.
Gå direkt in på mobil.sr.se med din telefon eller läs mer på sr.se/mobil