På fredagen ska frågan diskuteras av EU:s justitieministrar, men oppositionen varnar för att registreringen kan drabba oskyldiga.
– Människors integritet kränks när helt vanliga människors resemönster lagras för tio-femton år framöver. Jag har själv personlig erfarenhet av att bli stoppad av amerikanska myndigheter för att jag är född i Teheran, på ett väldigt kränkande sätt. Det vill inte jag att någon annan ska behöva uppleva, säger Maryam Yazdanfar, socialdemokrat i riksdagens justitieutskott.
Enligt lagförslaget ska flygbolagen 48 timmar före planets avfärd och ytterligare en gång efter att planet lyft skicka över ett 20-tal uppgifter ur bokningsregistret som ska användas av polisen, säkerhetspolisen och tullen för att bekämpa grov brottslighet.
Uppgifter om namn, personnummer, e-postadress, kreditkort, vilken mat som beställts, vem eller vilka en passagerare reser tillsammans med och eventuella bokningar av bil eller hotell, ska lagras i en central databas i 13 år.
USA och Australien har register över flygpassagerare och även i Storbritannien och Danmark är man nu i färd med att bygga upp centrala register och det behövs en lagstiftning på EU-nivå, menar justitieminister Beatrice Ask.
– När du och jag reser omkring i Europa så lagras uppgifter om det både på det ena och andra stället. Och det är klart att det finns inte mycket till regler för hur det där ska se ut i dag. Det vore kanske skönt om det fanns det, säger hon.
Det finns inga utförliga studier av nyttan av registrering av flygpassagerare. I Storbritannien registrerades 2006 38 miljoner resenärer. 13 000 av dem greps anklagade för brott som narkotikasmuggling och falska dokument, men några misstänkta terrorister fanns inte bland de gripna.
Storbritannien vill att även passagerare som flyger mellan EU-länder, inte bara till och från EU, ska registreras. Det ska diskuteras när EU:s justitieministrar möts i morgon, fredag. Men justitieminister Beatrice Ask vill gå försiktigt fram.
– Vad är rätt utifrån brottsbekämpningssynpunkt, och var går gränsen där vi tycker att systemet är för inskränkande eller kontrollerande eller annat? Vi är inte färdiga med analysen i den frågan, säger Beatrice Ask.
Susanne Palme
susanne.palme@sr.se