Sverige bör gå med i EMU, det anser i dag Harry Flam, professor i internationell ekonomi vid Stockholms universitet och ordförande i SNS konjunkturråd.
– De viktigaste ekonomiska argumenten är dels handelseffekten, alltså ökad handel, och dels att vi skulle få en stabilare valuta. Vi skulle inte få så mycket fluktuationer i växelkurser som vi har haft, säger Harry Flam.
Den senaste tiden så har den svenska kronan svängt ordentligt i värde, strax innan årsskiftet kostade en euro långt över elva kronor och nu handlas den kring tio kronor och femtio öre.
Just en stabilare valuta är något som de länder som gått med i EMU fått. Det anser Charles Wyplosz, professor i internationell ekonomi vid Graduate Institute of International Studies i Genève, och han menar att utan EMU hade flera länders valutor kanske kollapsat.
Enligt Charles Wyplosz så hade den grekiska valutan gått omkull och troligen också den italienska, spanska, portugisiska och kanske också den irländska valutan vilket hade tvingat länderna att söka hjälp från den internationella valutafonden. Charles Wyplosz menar att euron skapades för att undvika just valutakriser och därför nu fyller sin roll.
Ni har gjort en studie av EMU de senaste tio åren. Man kan väl säga att det egentligen bara är det senaste året som valutaunionen verkligen testas i och med finanskrisen. Det vi har sett så här långt, hur väl klarar eurosamarbetet finanskrisen?
– Det är en väldigt bra fråga, vad som händer i dag är att vissa länder kommer att utsättas för mycket stora ekonomiska påfrestningar. Jag tänker till exempel på Portugal, Spanien, Grekland och kanske Italien. De kommer att få en djup lågkonjunktur, alla har en djup lågkonjunktur men de kommer att drabbas särskilt. De har väldigt dåliga statsfinanser så de har lite utrymme för att stimulera ekonomin med finanspolitik. Då är frågan vad som händer, det kanske kan skapas politiska problem och motsättningar och vi vet inte hur stora spänningarna kan bli. Det är väldigt svårt att sia om vad som kommer att hända men det är sant att det är nu som det monetära samarbetet sätts på verkligt prov, säger Harry Flam.
Louise Andrén Meiton
louise.andren.meiton@sr.se