Som mest kan det handla om en bonus som motsvarar fyra månadslöner mot tidigare två.
På de statliga AP-fonderna kan bonusen bli ännu större. Det gäller personer som arbetar med själva förvaltningen av pensionskapitalet. Här finns i princip inget tak för bonusen för en förvaltare som lyckas bra, till exempel att slå aktieindex på börsen.
Enligt SVT:s Uppdrag Granskning kommer vissa förvaltare på första AP-fonden att få bonus, trots att fonden gick back med 50 miljarder kronor under förra året. Men det gäller endast de förvaltare som inte gjort förlust i sin förvaltning.
I det statliga företaget Svensk Exportkredit kan det även vara så att bolaget tummat på de gällande reglerna för hur stora bonusar som får betalas ut.
Finansminister Anders Borg kommenterade på onsdagskvällen de statliga bonusreglerna i SVT:s Aktuellt.
– Vi har naturligtvis anledning att titta på det här regelverket mot bakgrund av det som vi upplevt under hösten. Vi måste se över och titta, dels så att regelverket tillämpas och dels så att regelverket är sådant att riktlinjen om att det ska vara måttfullhet och rimlighet står i centrum, sa Borg.
Christer Hillbom
christer.hillbom@sr.se