Per Andersson, ordförande för Sveriges Mjölkbönder anser också att mjölkbönderna om de ska få fortsätta beta ute bör få en högre ersättning för mjölken eftersom korna mjölkar mindre när de går ute.
Det tycker inte Magnus Weibull mjölkbonde i Vinberg.
– Hos oss här i Vinberg är det ingen skillnad när korna går inne eller ute, de producerar lika mycket mjölk ute som inne, säger han.
Vad beror det på tror du?
-- Det kan bero på hur man hanterar betesdriften. Våra kor går ute på dagen och inne på natten med tillgång till rastbete som de kan gå in och äta som de vill, säger Magnus Weibull, mjölkbonde i Vinberg.
Ordföranden för Sveriges Mjölkbönder Per Andersson ifrågasätter den lag som finns i Sverige sen 20 år tillbaka som innebär att mjölkkor måste få komma ut på sommarbete. Han menar att korna oftast har det bättre i de moderna ladugårdar som numera finns med lösdrift. Han jämför också med Danmark där korna får stanna inomhus och menar att de har en konkurrensfördel av det.
Men under dagen har han fått mothugg av jordbruksministern, Arla och LRF. Från Arlas sida tycker man att det är den största konkurrensfördel som svenska bönder har, att korna får gå ute.
Magnus Weibull i Vinberg säger att visst kan det bli problem om det regnar allt för mycket eller om det är för varmt, men för honom är det ändå en självklarhet att korna ska få komma ut.
– Det är ju med glädje man öppnar dörrarna och ser hur de springer ut. Vi har ju tillgång till vallhundar som hjälper till, så arbetsmässigt så är det nästan lättare när de kommer ut, säger han.