Hoppa till sidinnehållet
Genvägar
Sveriges Radio Malmö Sveriges Radio Malmö

Tisdag:

Mest mulet under dagen. Det kan också komma någon snöflinga, men mer snö än så blir det inte.

Solen kommer också att ha chanser att tränga igenom molnen, om än mycket lokalt.

Temperatur minus tre till minus fem grader.

Vinden är svag, just nu nordvästlig.

Radiosporten Alla lokala nyheter på en sida Nyheter på 18 språk SR Sisuradio
03:55 | fredag 25 september 2009

Svårt att komma till Staffanstorp

För att åka till Staffanstorp från Hjärup kommer man i framtiden kanske att behöva åka via Lund. Foto: Tobias Wallin

I Staffantorps kommun finns två tätorter, Hjärup och Staffanstorp. Fram till nu har det funnits kollektivtrafik som bundit samman de båda orterna. Nu hotar Skånetrafiken att lägga ner linjen. Det är för dyrt att köra linjen.

Skånetrafiken har gjort en trafiköversyn och kommit fram till att det är olönsamt att köra sträckan mellan de båda tätorterna inom Staffanstorps kommun och med mellan 700 och 1000 resenärer varje år anser man att linjen inte fyller någon funktion. Vill kommunen ha kvar förbindelsen får man själva stå för hela kostnaden på sammanlagt åttiotusen kronor. En kostnad som tidigare delats mellan Skånetrafiken och kommunen.

Att lägga ner linjen anser Sven-Åke Wigren som bor i Hjärup vore dumt.

– Det är ju sämre för de äldre som behöver komma till Staffanstorp för någon typ av service, som tandläkare och läkare.

Skånetrafiken ser inför nästa år över sina utgifter och anser inte längre att det är deras sak att betala för den här typen av resor. Fredrik Schnell är trafikutvecklare och är den som tagit initiativ till avvecklingen av beställningstrafiken i Staffanstorp.

– Det här ju egentligen en kommunal angelägenhet, eftersom alternativen finns som man på ett hyfsat bra sätt når de i olika delarna i kommunen, man byter bara i södra lund, då har man även trafik var tjugonde minut.

Att åka via Lund som idag fördubblar den tiden det tar att åka med beställningstrafiken mellan orterna, att det ändå ger betydligt tätare trafik än den som erbjuds via beställning köper inte Eva Öster som bor i Hjärup.

– Har man bil så påverkas man inte så mycket. Men skulle man vara utan bil och man behöver ta sig till Staffanstorp från Hjärup så tar det väldigt mycket tid och är knöligt om man ska till Lund först.

Senare idag måndag, kommer Staffanstorps politiker och Skånetrafiken träffas för att diskutera framtiden för kollektivtrafiken mellan de båda orterna. Men Michael Sandin är bestämd på vad han tycker om Skånetrafikens utredning om att de inte längre ska vara med och betala.

– Självklart tycker inte vi det här är bra. Vår grundinställning är att det ska vara som det varit hittills. avslutar Michael Sandin (M).

Michael Sandin är även kritisk till att Skånetrafiken varit dåliga på att diskutera saken med kommunen, men hoppas nu att man kan föra en konstruktiv diskussion. 

Kommer man inte överrens upphör trafiken den 13 december.

Tobias Wallin
tobias.e.wallin@sr.se



Tipsa en bekant
22:36 - Bil voltade i Glemmingebro
16:15 - Vite för sena hembesök dröjer
10:58 - Shell dröjer med besked om gasborrning
17:19 - Domkapitlet river upp kyrkofullmäktigebeslut
17:01 - Islamic center slipper vite
15:49 - Explosion i trapphus i Landskrona
15:20 - Ministerhot gav fängelse
14:18 - Socialdemokrater står mot varandra
12:18 - Storbedragare fick nej från HD
10:36 - Nya uppgifter sinkar dubbelmordsrättegång
10:28 - Lasarett prövade reservel – blev strömlöst
10:13 - Sköterskor får gammal arbetstid
08:55 - Döda får hittades på gård
07:59 - Kontantlöst kostar pengar
04:52 - Salt gör att broarna vittrar bort
21:20 - Rögle skrällde borta mot Linköping
16:45 - MKB vill satsa rekordvinst på nybyggen
17:38 - Bättre ekonomi glesar ut helgjobb
16:03 - Bilister gillar ändrade fartgränser
14:49 - Dags att fynda kultursouvenirer
14:10 - Njutande råtta får beröm
12:05 - Åtalas för mord på Munkhättegatan
10:06 - Konstgjord sol ger kraft i vardagen
08:49 - Färre firmor i konkurs
08:25 - Solen varvar upp – till slut
Radiosporten bevakar vinter OS 12 februari–28 februari 2010
 
I vårt uppdrag ligger att granska makthavare, undersöka hur skattepengar används och upptäcka och följa upp saker som inte fungerar. Här kan du följa några av våra serier och granskningar.

I vårt uppdrag ligger att granska makthavare, undersöka hur skattepengar används och upptäcka och följa upp saker som inte fungerar. Här kan du följa några av våra serier och granskningar.

Gå till våra granskningar

 
RSS: Prenumerera på rubrikerna från dina lokala nyheter.

RSS.Dina lokala nyheter direkt till din dator.
Klicka här för att öppna P4 Malmös RSS-ström.

Fler RSS-tjänster från SR

 
Vi sammanfattar nyheterna varje dag - du lyssnar när och var du vill! Ladda ner nyheterna som podradio.

Poddradio.Vi sammanfattar nyheterna varje dag – du lyssnar när och var du vill!

Ladda ner och prenumerera på P4 Malmös nyheter!

 
Lär mer om vår influensarapportering! Foto: Berit Roald/SCANPIX.
 
Nyheternas rapportering om EU

Under 2009 har det varit val till EU-parlamentet och Sverige har också haft ordförandeskapet inom EU. Här kan du följa vår rapportering av EU-frågor.

SR Malmös EU-sida

 
Här har vi samlat all vår rapportering runt Region Skånes hälsovalsreform.

Här har vi samlat all vår rapportering runt Region Skånes hälsovalsreform.

Nyheterna om hälsovalet

 
Här samlar vi alla våra artiklar och inslag om forskningsanläggningen ESS.

Här samlar vi alla våra artiklar och inslag om forskningsanläggningen ESS.

Vår rapportering om ESS

Malmö
Baltzarsgatan 16
211 01 Malmö
040-666 55 00 Växel
040-666 55 51 Nyhet
040-12 65 11 Fax
news.malm@sr.se