P1

Kulturradion: Biblioteket

Om litteratur

P1 måndag kl 14.03, repris tisdag kl 18.15


Klassikerrummet

Marja Taalgre. Foto: Anders Roth

Tillbaka efter sommaren med nya fräscha klassiker! Maarja Talgre samtalar regelbundet med inbjudna gäster om litterära klassiker som en del i Biblioteket.

Kontaktadress: Klassikerrummet@sr.se

Klassikerrummet är tillbaka på sin vanliga tid i Biblioteket efter alla sommarrepriserna. Fyra program med Maarja Talgre och hennes olika gäster är inplanerade: 31/8, 7/9, 23/11 och 30/11 kl 14.25 med repris 18.35 1/9, 8/9, 24/11 och 1/12.› Böckerna i programmet

Första paret ut är skådespelerskan Claire Wikholm och kulturredaktionens chef Mattias Berg som diskuterar "Gullivers resor av Jonathan Swift" i översättning av Per Erik Wahlund. Trion i Klassikerrummet har återvänt till originaltexten från 1726 som ligger långt ifrån den smålustiga barnversionen om Lilliputtarnas land som de flesta av oss känner till. Domprosten Jonathan Swift räknas till världshistoriens största satiriker och här frossar han i besk samhällskritik och avsky för mänskliga utdunstningar. Den svartsynta boken blev en omedelbar succé.

Den 7/9 är det dags för en annan välkänd klassiker nämligen "Dr Jekyll och Mr Hyde" av Robert Louis Stevenson i översättning av Charlotte Hjukström. Gäster hos Maarja Talgre är då kulturredaktionens Mats Arvidsson och frilansjournalisten Göran Everdahl välkänd från radioprogrammet Spanarna. "Dr Jekyll och Mr Hyde" har skräckromantiska drag och handlar om hur det goda och det onda slåss inom varje människa. Den utkom 1886 innan Freud kommit med sina teorier om Överjag och Underjag. Boken har filmats 123 gånger och fler planeras.

I november planerar Maarja Talgre att bl a granska en inte helt lättbegriplig kultbok som kommer i nyutgåva: "Nattens skogar" av Djuna Barnes. Gäster blir då den unge författaren Jonas Brun och kulturredaktionens Katarina Wikars.

Tillbaka

Författaren J D Salinger avliden

Den amerikanske författaren J D (Jerome David) Salinger har avlidit vid en ålder av 91 år. Hans mest kända, älskade och omtalade verk är romanen "The Catcher in the Rye" på svenska: Räddaren i nöden från 50-talets början.

2004 gavs romanen ut i nyöversättning av Klas Östergren vilket föranledde Maarja Talgre att samtala om boken i programmet Klassikerrummet. Det programmet kan ni lyssna på här: Klassikerrummet från 2004 om Räddaren i nöden

Även de läsvärda och ännu bättre böckerna "Franny och Zooey" (övers: Sonja Bergvall),  "Res takbjälken högt timmermän: Och Seymour: En presentation" (övers Harriet Alfons) och "Till Esmé, kärleksfullt och solkigt" (övers Birgitta Hammar) finns på svenska.

Kultursök

Programledare i Biblioteket

Louise Epstein och Anna Tullberg. Foto: Louise Epstein/SR
Louise Epstein och Anna Tullberg

Här finns Kulturnytts och Kulturradions samlade rapportering om Nobelpriset i litteratur.

Biblioteket och Bokcirkeln som poddradio

Poddradio.

Louise Epstein

Louise Epstein

programledare och ansvarig för Biblioteket.

Nu kan du lyssna på senaste Biblioteket när du vill.Ladda ner en bokradio till din dator här.

Biblioteket tipsar om...

SR c » - inkonsekvent radiokonst i allmänhetens tjänst.