P1

Kulturnytt

Kulturnyheter i Sveriges Radio

P1 vardagar kl 07.46, 08.54 och 13.05


I Gaza tänker man på annat än Vilks

Måndag 17 september 2007 07:52

I helgen riktade en Al Qaidagrupp i Irak ett dödshot mot konstnären Lars Vilks som tecknat profeten Muhammed som rondellhund. Hotet fördöms av internationella muslimska organisationer. Och hur många muslimer låter sig engageras av ett dödshot från en Al Qaidagrupp? Cecilia Uddén rapporterar från Gaza.

Här i Gaza - eller Hamastan - som detta charmiga utomhusfängelse också kallas - har jag på ett halvt dygn inte lyckats träffa någon som orkat bry sig om profeten som rondellhund. Vi har annat att tänka på, sa en ung kvinna irriterat och en palestinsk journalist kallade hela affären för en patetiskt ohelig allians mellan en dålig konstnär som vill bli berömd och en marginaliserad terrorgrupp i desperat behov av publicitet. I Irak har Al Qaida och Abu omar al Baghdadi förlorat alla trovärdighet sen sunnimiliserna och klanerna börjat bekämpa dem, sa journalisten, och den där svensken kan ju inte rita, slog han fast.

Jag skulle inte säga att min palestinske journalistkollega är någon välutvecklad estet och när jag började prata om Salman Rushdie kunde han inte se någon som helst skillnad mellan honom och Lars Vilks - dåliga konstnärer båda två - sa Gazajournalisten. Men en advokat jag talade med här i Gaza igår var djupt sorgsen över det faktum att den debatt Rushdies bok satte igång - om tvivel och absolut tro, om att våga yttra tanken att profeten Mohammed kanske inte fick alla sina uppenbarelser från Gud, utan att Satan kanske viskade några verser i hans öra, den debatten förekommer inte längre. Och visst, sa advokaten, visst vore det bra om vi muslimer lärde oss häda och håna heliga auktoriteter, men är det verkligen ni som ska lära oss det? frågade han mig. Tror ni att ni kan krossa Islams tabun åt oss?

                                                 Cecilia Uddén, Gaza

Textarkiv

Lördag 01 september 2007 - Söndag 30 september 2007

Lördag 01 september 2007


Senaste Kulturnytt

Kulturnytt är kulturredaktionens nyhetsprogram som sänds tre gånger varje vardag. I Kulturnytt kan du hitta nyheter, recensioner, reportage, krönikor och debatt om det internationella såväl som det nationella kulturlivet.

› Paranormal Activity skrämmer Italien
› Lakoniskt pågående Aftonsånger
› Magisk låda av Joao Penalva i Lund
› 10 miljoner i böter för piratkopia
› Läkaren åtalad för Jacksons död
› Mor Courage spelas tvärtemot Brecht
› Herzog på tyska kultursidor igen


Anmäl dig till Kulturnytts nyhetsbrev:
Namn:


E-post:


Göteborgs filmfestival 2010

Fish Story och Sebbe från Göteborgs Filmfestival.

Den 1 februari drog Göteborg International Film Festival 2010 igång. Kulturnytt var på plats.

Kulturvåren 2010

Konstvår 2010.

Kulturnytt listar vårens händelser inom kulturvärlden.

Här finns Kulturnytts samlade rapportering om Nobelpriset i litteratur.
Här finns Kulturradions program

Nyheter från Mitt i musiken

Mitt i musiken

Mitt i musiken är nyheterna från musikens värld. Här får du som lyssnare höra om det svenska och internationella musiklivet med intervjuer, reportage och recensioner. Mitt i musiken bevakar också konstmusik, folkmusik och jazz.

› Fildelare erkänner delvis
› "Vill inte vara en kvinnlig rappare"
› Många svenskar i danska Mary Poppins
› Salzburgfestivalen svårt svindlad
› Lättare för funktionshindrade i norr

Kontakta oss

Kulturnytt
Sveriges Radio P1
105 10 Stockholm

kulturnytt@sr.se

Genvägar