Pirate Bay kan ge nya etikregler
Sverige måste få tydliga etiska regler för domare, tycker Domareförbundet.
Det har diskuterats flera gånger tidigare, men efter jävsanklagelserna mot Pirate Bay-domaren tycker Domareförbundet, där Thed Adelswärd är ordförande, att de etiska reglerna måste införas.
"Ett och ett halvt år tror jag att det tar innan vi kan anta reglerna"
Läs också:
› Hovrätten: Inte jäv
› "Borde ha avsagt sig målet”
– Vi har ju bestämt att vi ska påbörja ett arbeta för att ta fram etiska regler eller riktlinjer för domare i Sverige.
I torsdags berättade hovrätten att de inte tycker att domaren i Pirate Bay-målet var jävig. Han sitter ju i föreningar som har kopplingar till upphovsrättsindustrin, men hovrätten menar att det inte har påverkat hans dömande. För att slippa att domare ifrågasätts på det har viset och för domarna själva ska veta vad som är okej och inte - så vill Sveriges Domareförbund skriva ner regler nu - till exempel just om vilka föreningar det är lugnt att sitta med i.
– Den här domaren var inte jävig. Vad han möjligen får viss kritik för - och det är nånting som jag kan hålla med om - är att han inte tillräckligt klart har deklarerat för parterna att han har, framförallt i en av de här föreningarna, ett uppdrag som styrelseledamot.
Regeringen beställde en utredning förra året som handlar bland annat om folks förtroende för domstolarna. Där nämns också det här med etiska regler för domare, säger Sigurd Heuman, ordförande för utredningen.
– Rent konkret kan ju det handla om vilka föreningar man bör eller inte bör vara med i. Men det viktigaste kommer att vara hur man uppträder i sin yrkesroll, att man visar att man är opartisk och objektiv.
Domarnas fack Jusek vill också ha etiska regler för svenska domare och därför lutar det åt att det blir så, säger Thed Adelswärd på Domareförbundet.
– Jag tror det, jag skulle bedöma att det tar ett till ett och ett halvt år innan vi kan anta reglerna.
Martin Jönsson
martin.jonsson@sr.se
"Jag tänker tvärtom - äter man kött så är det väl inte mer än rätt att så mycket som möjligt av köttet tas tillvara."
Var med i diskussionen här

Senaste nyheterna från Ekot
Ekot är nyhetsprogrammet i Sveriges Radio som sänder över hela dygnet i de olika radiokanalerna. Hör uppdaterade inrikesnyheter, utrikesnyheter, ekonominyheter och lokala nyheter.
Bekänn färg!
Äntligen! Få ett helt ovetenskapligt svar på en av livets stora gåtor: Är du en Mona eller en Fredrik. P3 Nyheter hjälper dig att bekänna färg.
Dina Nyheter - sms och mejl
Har du delat med dig av din åsikt eller berättat om något du varit med om? › Här finns alla sms och mejl som ni lyssnare har skickat
Grodor
Jo då, även på P3 Nyheter blir det fel ibland...
Karin får ett sent telegram
Kroppen får en vadå?
Det heter visst katapultpistol
Några miljoner... ungefär.
Tomas pratar sats
Rabatt eller rapport?
Metamfena..el nåt.
Dubbelfel
Bi-skoop
God Jul den 31/12





