Fortfarande svårt att få ett klart besked
Regeringen har lovat att höja studiemedlen under den här mandatperioden, alltså innan nästa val i september 2010.
Men trots att år 2009 närmar sig har det inte kommit något förslag. Man får fortfarande klara sig på c:a 7500 kr i månaden.
Vi ställde frågan hur länge studenterna måste vänta till utbildningsminister Jan Björklund. Lyssna: ”Under denna mandatperiod”
Varför svarar han så konstigt?
Tidigare har högskoleminister Lars Leijonborg fått samma fråga.
Så här svarade han
Vad tycker du om ministrarnas svar? Eller är det någon annan fråga du vill att vi ha svar på? › Hör av dig med din idé
Några lyssnare har redan hört av sig med frågor. Det här vill de ha svar på:
Axel: Har Sveriges regering som ett mål att ersätta bilar som är drivna av bensin, diesel, etanol, gas med elbilar på säg 20 års sikt? Vart skall de skattepengar som idag kommer ifrån drivmedel komma från då alla laddar sina bilar i stället? Måste bli ganska mycket pengar på ett år...
Kim: Hur kommer det sig att Sveriges brottslingar i fängelsena får mer pengar per måltid och fånge gämfört med hur mycket pengar som läggs på vår framtid, barnen och ungdomarnas mat i skolan? Är inte vår framtid värd mer än brottslingarna i vårt land?
› Hör av dig med din idé
du med!
Textarkiv
Onsdag 26 november 2008
| Föregående dag | Nästa dag |
Onsdag 26 november 2008
- En demonstrant dödad i Thailand
- ”Verkar som vi har lyckats förändra samhället”
- Ingen skola för miljoner barn
- Fortfarande svårt att få ett klart besked
- ”Jag är livrädd att gå till skolan”
- 22-åring spårlöst borta i Ludvika
- Ryskt ja till ny mandatperiod
- Förbjudna gifter i frukt
- Räddningstjänsten sura på SOS
"Jag tänker tvärtom - äter man kött så är det väl inte mer än rätt att så mycket som möjligt av köttet tas tillvara."
Var med i diskussionen här

Senaste nyheterna från Ekot
Ekot är nyhetsprogrammet i Sveriges Radio som sänder över hela dygnet i de olika radiokanalerna. Hör uppdaterade inrikesnyheter, utrikesnyheter, ekonominyheter och lokala nyheter.
Bekänn färg!
Äntligen! Få ett helt ovetenskapligt svar på en av livets stora gåtor: Är du en Mona eller en Fredrik. P3 Nyheter hjälper dig att bekänna färg.
Dina Nyheter - sms och mejl
Har du delat med dig av din åsikt eller berättat om något du varit med om? › Här finns alla sms och mejl som ni lyssnare har skickat
Grodor
Jo då, även på P3 Nyheter blir det fel ibland...
Karin får ett sent telegram
Kroppen får en vadå?
Det heter visst katapultpistol
Några miljoner... ungefär.
Tomas pratar sats
Rabatt eller rapport?
Metamfena..el nåt.
Dubbelfel
Bi-skoop
God Jul den 31/12





