Snart kan du lifta via nätet
Tummens tid för att lifta är snart över. Om några år kommer den som vill åka kunna hitta lediga platser i personbilar via nätet.
EU satsar en halv miljard kronor via ett projekt på ett nytt digitalt system för ökad service och en säkrare bilkörning som ska göra det möjligt.
Jesper Jidvall, liftare:
"Det verkar jättebra, man får mera kollektivtrafik"
- Jag tycker att det låter jättebra, man får lite mer kollektivtrafik när man kan samåka, det är jättebra för miljön säger gillar liftaren Jesper Jidvall i Växjö.
EU satsar en halv miljard kronor på ett nytt digitalt system för som ska ge bilförare information efter vägarna direkt till bilen och där en av visionerna är att den som vill lifta kan gå in på nätet och boka tider och plats som tas emot av en förare direkt till bilen.
- Och det är ju inte bara liftare, det handlar om du åker förbi en skola så ska systemet varna om det är skoldag, är det helg eller lov, får man ingen varning för då är det inga elever ute säger Arne Winerdal är chefsredaktör för tidningen Motorföraren och har testat systemet.
Det nya systemet ska också tala om vem som liftar och vem som kör bilen, men flera som vi har pratat med säger att de är för rädda för att lifta.
- Ju mer utbrett det blir, desto mer kanske man vågar lifta avslutar Jesper Jidvall i Växjö.
Systemet kan vara standard i Sverige inom fem till tio år tror Arne Winerdal chefsredaktör på tidningen Motorföraren.
Lars-Peter Hielle
lars-peter.hielle@sr.se
"Jag tänker tvärtom - äter man kött så är det väl inte mer än rätt att så mycket som möjligt av köttet tas tillvara."
Var med i diskussionen här

Senaste nyheterna från Ekot
Ekot är nyhetsprogrammet i Sveriges Radio som sänder över hela dygnet i de olika radiokanalerna. Hör uppdaterade inrikesnyheter, utrikesnyheter, ekonominyheter och lokala nyheter.
Bekänn färg!
Äntligen! Få ett helt ovetenskapligt svar på en av livets stora gåtor: Är du en Mona eller en Fredrik. P3 Nyheter hjälper dig att bekänna färg.
Dina Nyheter - sms och mejl
Har du delat med dig av din åsikt eller berättat om något du varit med om? › Här finns alla sms och mejl som ni lyssnare har skickat
Grodor
Jo då, även på P3 Nyheter blir det fel ibland...
Karin får ett sent telegram
Kroppen får en vadå?
Det heter visst katapultpistol
Några miljoner... ungefär.
Tomas pratar sats
Rabatt eller rapport?
Metamfena..el nåt.
Dubbelfel
Bi-skoop
God Jul den 31/12





