P3

P3 Nyheter

Nyheter i P3 varje vardag mellan kl 06-18


EU rensar bland ringsignalerna

Tisdag 17 november 2009 15:37
Foto: Bertil Ericson/Scanpix

EU har tvingat 54 ringsignalsföretag att stänga, för att dom brutit mot unionens konsumentlagar.

Bland annat handlar det om att de varit otydliga med att det handlar om att prenumerera på något om man beställer deras tjänster.

Många har fått jättelika mobilräkningar för att de, utan att vara medvetna om det, har börjat prenumerera på ringsignaler. Det som annonserats som "gratistjänst" på de här sajterna har ofta varit kopplat till en prenumeration som har varit väldigt svår att avbryta.

EU gjorde en koll på 554 ringsignalsföretag över hela unionen, och 301 av dem bröt mot lagarna.

Till exempel har företag som Jamba fått kritik, men i Sverige är det framförallt Aspiro som ska ha brutit mot reglerna. De ska nu ha ändrat det som inte var okej, säger Konsumentverket till TT.

Jonas Rhodiner
jonas.rhodiner@sr.se


Linda:
"Jag tänker tvärtom - äter man kött så är det väl inte mer än rätt att så mycket som möjligt av köttet tas tillvara."
Var med i diskussionen här

Senaste nyheterna från Ekot

Ekot är nyhetsprogrammet i Sveriges Radio som sänder över hela dygnet i de olika radiokanalerna. Hör uppdaterade inrikesnyheter, utrikesnyheter, ekonominyheter och lokala nyheter.

› Femton omkom i brand på barnhem
› Svensk hackare slipper rättegång i USA
› Elever ska lära av diskoteksbranden
P3 Nyheter on Facebook

Bekänn färg!

Fredrik eller Mona?

Äntligen! Få ett helt ovetenskapligt svar på en av livets stora gåtor: Är du en Mona eller en Fredrik. P3 Nyheter hjälper dig att bekänna färg.

Dina Nyheter - sms och mejl

Foto: Jessica Gow / SCANPIX

Ikon Har du delat med dig av din åsikt eller berättat om något du varit med om? › Här finns alla sms och mejl som ni lyssnare har skickat

P3 Nyheter twittrar

Fildelning

Foto: Magnus Hjalmarson/Scanpix

Ingen fildelningsavgift via bredbandet Fiasko för Stim:s förslag.

Klimatmötet

Foto: Peter Dejong/Scanpix

Hopenhagen blev Nopenhagen  Det blev mål i stället för klimatavtal.

"En helhetslösning"

Foto: Claudio Bresciani/Scanpix

Trafikfarlig

Foto: Pontus Lundahl/Scanpix.

Sms lika illa som alkohol i bilen Men var tredje bilförare sms:ar när de kör.

Blodgivare

Foto: Markus Dahlberg/Scanpix

Snart får även bögar lämna blod Men först får de inte ha sex på ett år.

DO stämmer

Foto: Hasse Holmberg/Scanpix.

Emma ville ha barn - fick inte jobbet  TCO vill ha ett "frågeförbud".

Hör av dig till Dina Nyheter

Genvägar