Hösten 2009
Special hösten 2009
Arkiv
Har du koll?
Testa dina kunskaper i nutidshistoria.
› Lättare quiz
› Svårare quiz
IT-bubblan
Den 6:e mars 2000 rasade Stockholmsbörsen med nästan 4 procent. Den amerikanska teknologibörsen Nasdaq föll fritt. Överallt försökte investerare göra sig av med sina Icon Medialab-aktier och Framfab-obligationer.
Det var 6 mars 2000 det började. Det var då IT-bubblan till slut sprack.
För P3 Dokumentär berättar Svante Tidholm om hur det var att jobba för en av IT-konsulterna i slutet av det febriga 90-talet. Svante Tidholm var med om det legendariska Sprays uppgång och fall.
Johan Staël von Holstein berättar sin version av hur han gick från vision till verklighet till att bli en av sveriges mest inflytelserika personer. Och hur han sedan förlorade både makt och rikedomar.
Jan Carlzon (fd chef för SAS) startade riskkapitalbolaget Ledstiernan. Hans första smäll var Boxman. 600 miljoner satsades i ett företag vars hemsida höll i knappa 10 minuter. Men Jan Carlzon vare en av dom få som gick plus på IT-bubblan.
Lars Ohlson, journalist och författare, berättar hur IT-yran drabbade sparbankskunder och småsparare runt om i Sverige. Lars Ohlson vet varför IT-Bubblan räknas som den största ekonomiska kraschen någonsin.
Producerat av: Anton Berg
Sändes första gången: 29 juli 2007
-------------------------------------------------------------------
Alla frågar om signaturen
Skriv till P3 Dokumentär!
Mejla och skicka brev!
P3 Dokumentär
105 10 Stockholm



