P1

Kulturnytt

Kulturnyheter i Sveriges Radio

P1 vardagar kl 07.46, 08.54 och 13.05

Dagens programledare

Måns Hirschfeldt FOTO: Mattias Ahlm /Sveriges Radio

Hör dagens program

Kulturnytt är P1:s dagliga program för recensioner, kulturnyheter och debatt. Här hör du de skarpaste kommentarerna och den vassaste kritiken. 15 minuter, varje vardag.

› Kulturnytt 20100209 1305
Stockholms läns landsting kan komma att sälja verk ur sin konstsamling - Werner Herzog tillbaka i Tyskland - Bengt-Emil Johnsons nya diktsamling "Aftonsånger" - Remissinstanser kritiserar regeringens förslag till ny kulturtidskriftsdefinition - Portugisen Joao Penalva ställer ut på Lunds Konsthall.

Till poddradioarkivet

Om Kulturnytt


Odell och rättsäkerheten

Tisdag 01 september 2009 07:46

Konstfackeleven Anna Odells examensarbete Okänd, kvinna kommer att gå till historien som ett av 2000-talets mest omdiskuterade konstverk. I går dömde Stockholms tingsrätt Anna Odell till dagsböter för våldsamt motstånd och oredligt förfarande. Med andra ord för det motstånd hon bjöd polis och vårdpersonal under sin spelade psykos i januari, och för att ha åsamkat Stockholms landsting en "omotiverad vårdkostnad." 

Två stesolidinjektioner á 17:60 styck: det är, som vi rapporterat tidigare, den omotiverade vårdkostnad åklagaren fört i bevis. Därutöver är det enligt tingsrätten uppenbart att Anna Odell tagit "förbrukningsmaterial" i anspråk. Alltså sådant som papperslakan och toapapper. Och eftersom rätten, får man anta, håller det för osannolikt att Anna Odell gjorde av med toapapper för 12.350 kronor under sina timmar på psyket, så ogillas landstingets skadeståndsanspråk på den summan. Konstfackseleven Anna Odell döms Konstnären Anna Odell utanför Stockholms Tingsrätt FOTO: SR Kulturnytt

Rätten anser det alltså inte bevisat att Anna Odell tagit några nämnvärda vårdresurser i anspråk. Ändå döms hon för att ha tillfogat landstinget ekonomisk skada, alltså för oredligt förfarande. Det är lite märkligt.
   I Ekot ifrågasätter advokaten Lars Viklund om dasspapper och två sprutor Stesolid kan betraktas som skada, i brottsbalkens mening. Kan det inte det, vilket låter rimligt i mina öron, så döms Odell för ett brott ingen bevisat att hon begått.

Kan det vara så att tingsrätten brytt sig mindre om bevisläget, än om att tillfredställa de offentliga opinionerna?
   Konstens tillskydare, genom att utdöma ett synnerligen milt bötesstraff på 2500 kronor.
   De upprörda skattebetalarna, genom att - trots allt - döma henne för slöseri med offentliga medel.
   De högljudda konsthatarna, genom att slå fast att den här sortens vågade wallraffande inte är något som konstnärer får ägna sig åt i Sverige.

Alla har, kort sagt, fått sitt. Man behövde bara tänja en aning på rättssäkerheten

Mårten Arndtzén, SR Kulturnytt
marten.arndtzen@sr.se

TIDIGARE I KULTURNYTT

Anna Odell döms till dagsböter
Anna och demokratin
Odell får högst villkorlig dom
Rättegången börjar: Är åtalet mot Anna Odell ett hot mot journalistiken?
Många besöker Odell i Kalmar
Anna Odell åtalas
Odells verk svag grund för diskussion

Textarkiv

Tisdag 01 september 2009 - Onsdag 30 september 2009

Lördag 12 september 2009


Senaste Kulturnytt

Kulturnytt är kulturredaktionens nyhetsprogram som sänds tre gånger varje vardag. I Kulturnytt kan du hitta nyheter, recensioner, reportage, krönikor och debatt om det internationella såväl som det nationella kulturlivet.

› Paranormal Activity skrämmer Italien
› Lakoniskt pågående Aftonsånger
› Magisk låda av Joao Penalva i Lund
› 10 miljoner i böter för piratkopia
› Läkaren åtalad för Jacksons död
› Mor Courage spelas tvärtemot Brecht
› Herzog på tyska kultursidor igen


Anmäl dig till Kulturnytts nyhetsbrev:
Namn:


E-post:


I dag i Kulturradion

Åsa Grennvall. Foto: Patrick Sörquist/Scanpix.

I Nya Vågen diskuteras i dag "Är män djur?"-debatten som blossat upp igen. Är svensk jämställdhet en fara för kvinnor? Nya Vågen läser också Åsa Grennvalls Svinet.

Göteborgs filmfestival 2010

Fish Story och Sebbe från Göteborgs Filmfestival.

Den 1 februari drog Göteborg International Film Festival 2010 igång. Kulturnytt var på plats.

Kulturvåren 2010

Konstvår 2010.

Kulturnytt listar vårens händelser inom kulturvärlden.

Här finns Kulturnytts samlade rapportering om Nobelpriset i litteratur.
Här finns Kulturradions program

Nyheter från Mitt i musiken

Mitt i musiken

Mitt i musiken är nyheterna från musikens värld. Här får du som lyssnare höra om det svenska och internationella musiklivet med intervjuer, reportage och recensioner. Mitt i musiken bevakar också konstmusik, folkmusik och jazz.

› Fildelare erkänner delvis
› "Vill inte vara en kvinnlig rappare"
› Många svenskar i danska Mary Poppins
› Salzburgfestivalen svårt svindlad
› Lättare för funktionshindrade i norr

Kontakta oss

Kulturnytt
Sveriges Radio P1
105 10 Stockholm

kulturnytt@sr.se

Genvägar