P1

Kulturnytt

Kulturnyheter i Sveriges Radio

P1 vardagar kl 07.46, 08.54 och 13.05

Dagens programledare

Måns Hirschfeldt FOTO: Mattias Ahlm /Sveriges Radio

Hör dagens program

Kulturnytt är P1:s dagliga program för recensioner, kulturnyheter och debatt. Här hör du de skarpaste kommentarerna och den vassaste kritiken. 15 minuter, varje vardag.

› Kulturnytt 20100209 1305
Stockholms läns landsting kan komma att sälja verk ur sin konstsamling - Werner Herzog tillbaka i Tyskland - Bengt-Emil Johnsons nya diktsamling "Aftonsånger" - Remissinstanser kritiserar regeringens förslag till ny kulturtidskriftsdefinition - Portugisen Joao Penalva ställer ut på Lunds Konsthall.

Till poddradioarkivet

Om Kulturnytt


Vital samtidsteater i Göteborg

Måndag 28 september 2009 08:57
Gangs of Gothenburg. Ossman Ntuve och Mohammed Semmo i ringen. Foto: Ola Kjelbye.

Den samtidskommenterande teatern verkar osedvanligt vital i Göteborg just nu. Jonas Hassen Khemiris Vi som är hundra hade nyligen bejublad premiär på Göteborgs stadsteater, och i helgen var det dags för den förhandsomsusade Gangs of GothenburgBackateatern, en pjäs baserad på intervjuer med gängmedlemmar i Göteborg, regisserad av teaterns konstnärlige ledare Mattias Andersson. Och för Ibsens Brand, om den överspände fjällprästen med samma namn, på Angeredsteatern.

Samtidigt som media ängsligt cirklar runt ankfruar och pajkastarministrar så är det som om teatern satt ner foten och satt agendan för helt annat slags samtal, i alla fall nu i Göteborg.
   På Angereds scen står Ibsens överspänt idealistiske präst Brand, här flyttad från sitt norska fjäll och mer lik en aktivist i sin svarta munkjacka, men lika heligt vred i Henrik Dahls tydliga gestalt. En Brand för vår förvirrat gapiga tid, där det är lätt plötsligt bara se dumhet och yta.
   Men här är han lika tvetydig som hos Ibsen även om han vistas i den snygga postmoderna teaterestetik där regissören Jenny Nörbeck gått i skola. Vi lider med honom i projicerade bilder av båtflyktingar vid Europas gränser, men ser också att hans obönhörlighet har förvandlat hans mor, hustru och lille son till tre gravurnor. Benjamin Moliner, Ove Wolf och Henrik Dahl i Brand på Angereds Teater. Foto: Ulrich Hillebrand

På Angered går man elegant mot strömmen, Brand som en kristen terrorist i en föreställning som lika obönhörligt markerar mot all slags fundamentalism.
   Och om man på Angered vrider sig ur det förväntade greppet, så är inte Backa Teater sämre - utan kanske snarare ännu bättre på att vrida på perspektiven och ge oss andra bilder. Ja just bilder - Gangs of Gothenburg börjar redan i foajén med Ruben Östlunds lilla film om ett rån - klumpigt, rörigt och inte alls som i filmerna. Och när vi sen kommit på plats i det stora öppna hangarliknande scenrummet med en boxningsring i mitten, scenografen Ulla Kassius slår oss en än gång mitt i plytet, så handlar det också om bilden av unga människor i kriminella gäng.
   Här får Bahador Foladis - "kalla mig Mohammad eller Dregan eller Sven, ja Sven! " berätta sin historia, både från sin "ringhörna" i scenrummet och direkt på en TV-skärm, precis som David Fukamachi Regnfors kille från Balkan som först kom till Boden och blev kallad solstrålen på dagis.
   Samtidigt, liksom korsklippt, finns Anna Harlings och Kjell Wilhelmsens svennepar som sitter och läser Jens Lapidus och undrar var Soparano-boxen tagit vägen, korsklippt med tjejgänget som ska träna "ilskekontroll".

Men glöm all förortsmediaporr - Gangs of Gothenburg är en mycket ömsint och liksom vibrerande vacker föreställning - med musiken av Bach, Händel och Purcell, med lite boxning och lite Ekelöf, med alla dessa röster som avlyssnats så, ja, solidariskt av Nabila Abdul Fattah och America Vera-Zavala och inte minst med regissören Mattias Anderssons förmåga att hela tiden på nytt uppfinna ett teatralt berättande så att man tänker att ja, just så här är det.
   De var de här andra bilderna vi ville få av "gängen i Göteborg".

Maria Edström, SR Kulturnytt
maria.edstrom@sr.se

Textarkiv

Tisdag 01 september 2009 - Onsdag 30 september 2009

Lördag 12 september 2009


Senaste Kulturnytt

Kulturnytt är kulturredaktionens nyhetsprogram som sänds tre gånger varje vardag. I Kulturnytt kan du hitta nyheter, recensioner, reportage, krönikor och debatt om det internationella såväl som det nationella kulturlivet.

› Paranormal Activity skrämmer Italien
› Lakoniskt pågående Aftonsånger
› Magisk låda av Joao Penalva i Lund
› 10 miljoner i böter för piratkopia
› Läkaren åtalad för Jacksons död
› Mor Courage spelas tvärtemot Brecht
› Herzog på tyska kultursidor igen


Anmäl dig till Kulturnytts nyhetsbrev:
Namn:


E-post:


I dag i Kulturradion

Åsa Grennvall. Foto: Patrick Sörquist/Scanpix.

I Nya Vågen diskuteras i dag "Är män djur?"-debatten som blossat upp igen. Är svensk jämställdhet en fara för kvinnor? Nya Vågen läser också Åsa Grennvalls Svinet.

Göteborgs filmfestival 2010

Fish Story och Sebbe från Göteborgs Filmfestival.

Den 1 februari drog Göteborg International Film Festival 2010 igång. Kulturnytt var på plats.

Kulturvåren 2010

Konstvår 2010.

Kulturnytt listar vårens händelser inom kulturvärlden.

Här finns Kulturnytts samlade rapportering om Nobelpriset i litteratur.
Här finns Kulturradions program

Nyheter från Mitt i musiken

Mitt i musiken

Mitt i musiken är nyheterna från musikens värld. Här får du som lyssnare höra om det svenska och internationella musiklivet med intervjuer, reportage och recensioner. Mitt i musiken bevakar också konstmusik, folkmusik och jazz.

› Fildelare erkänner delvis
› "Vill inte vara en kvinnlig rappare"
› Många svenskar i danska Mary Poppins
› Salzburgfestivalen svårt svindlad
› Lättare för funktionshindrade i norr

Kontakta oss

Kulturnytt
Sveriges Radio P1
105 10 Stockholm

kulturnytt@sr.se

Genvägar