P1

Medierna

P1 lördag kl 11.03, repris söndag kl 18.00

De stora scoopen

Lyssna igen på reportagen i sommarserien om nio stora svenska avslöjanden.

Mediemakthavarna

Sommaren 2008 gjorde Medierna tio porträtt på några av mediesveriges viktigaste makthavare.
Hör dem igen:
Mediemakthavarna

Webbextra

Gammal radioapparat. Foto: Scanpix.
Här finns bonuslyssning från Medierna - läs bland annat om Säpos kartläggning av hot mot journalister.
Webbextra

Mer på SR.se


Veckans program

Lögner och förtal

Lördag 6 februari 2010 kl 11:03

Statsminister Fredrik Reinfeldts felaktiga statistik kring sysselsättningen har väckt frågan om hur journalisterna klarar av att  kolla politikernas fakta.
I veckan friades Sydsvenskans förre chefredaktör Hans Månson från förtal av den så kallade 35-åringen som felaktigt greps för mordet på Anna Lindh. Var tar de normala etiska principerna vägen i en stor nyhetshändelse? Och så tittar vi på hur medierna presenterar opinionsundersökningar - får väljarna en bra bild av läget?

Mer om programmet





Mediernabloggen

Klarar medierna kolla politikernas lögner?

Söndag 07 februari 2010 21:59

Statsminister Fredrik Reinfeldt kom med falsk statistik i partiledardebatten i SVT:s Agenda nyligen. Men det dröjde ett dygn innan medierna korrigerade nyheten - då med hjälp av finansminister Anders Borg. Gjorde politikerna journalisternas jobb? Vi undrar hur det står till med kvaliteten på den politiska journalistiken.
I USA är det annorlunda. När Barrack Obama höll sitt stora tal i veckan gjorde Washington Post faktakontroll i realtid och publicerade på sin webbsida och St Petersburg Times har tagit fram en ”Truth-o-Meter” som bedömer politiska utspel på en skala från sant till falskt. Vi pratar med Matthew Waite som är en av hjärnorna bakom sajten som 2009 belönades med Pulitzerpriset.
Klarar medierna kolla politikernas lögner by Medierna  

Kommentera här

Uthängd "35-åring" förlorade i rätten

Söndag 07 februari 2010 21:57

I veckan friades Sydsvenskans förre chefredaktör Hans Månson i ett förtalsmål. Det handlade om rapporteringen i samband med jakten på Anna Lindhs mördare, och spekulationerna kring den så kallade 35-åringen, som först misstänktes men sedan friades helt. Vi berättar om rättegången, vad som stod på spel, men också vad som händer i nyhetsfabriken under en sådan mördarjakt. Var tar de normala etiska principerna vägen?
Uthängd "35-åring" förlorade i rätten by Medierna  

Kommentera här

Förvirrande skur av opinionsmätningar

Söndag 07 februari 2010 21:55

Kring förra helgen kom flera opinionsundersökningar om väljarsympatierna inför höstens val - och de visade helt olika resultat. I en knappade Alliansen in på oppositionens ledning, i en annan drygades den ut. Professor Henrik Oscarsson kritiserar mediernas sätt att presentera opinionsundersökningar - det duger inte att slå upp en undersökning stort utan att hålla koll på de andra.
Förvirrande skur av opinionsmätningar by Medierna  

Kommentera här

Lagrådet vill behålla granskningsnämnden

Fredag 05 februari 2010 15:44

Regeringens planer på en sammanhållen mediemyndighet avlövas allt mer. Först beslöts att Presstödsnämnden ska fortsätta som enskild myndighet och i veckan kritiserade lagrådet planerna på att lägga samman Granskningsnämnden för radio och tv med radio- och tv-verket. Rådet anser att det skulle leda till en ologisk beslutsstruktur. 

Kommentera här

Tyskland får inte hjälp förhöra svensk journalist

Fredag 05 februari 2010 15:43

Regeringen har sagt nej till en tysk begäran om hjälp att få förhöra TV-journalisten Ali Fegan på Uppdrag Granskning om vad den kontroversielle katolske biskopen Richard Williamson sagt i intervju med Fegan, skriver tidningen Journalisten. Motiveringen är att det skulle strida mot svenska yttrandefrihetsprinciper.

Kommentera här

Lättare få ut handlingar elektroniskt

Fredag 05 februari 2010 15:42

Det ska bli lättare att få ut offentliga handlingar elektroniskt. Det föreslår en utredning som i torsdags lämnades till justitieministern. Om en handling redan finns elektroniskt, ska myndigheter i de flesta fall också vara tvungen att lämna ut den som en datorfil. 

Kommentera här

Strejkande fransmän brände tidningar

Fredag 05 februari 2010 15:39

I Frankrike brände i veckan strejkande tryckeriarbetare 150 000 exemplar av tidningen Direct Matin. Facket vill behålla en traditionell uppdelning där vissa tryckerier inte ska ha rätt att trycka tidningar, bara kommersiella produkter.

Kommentera här

Rykten och medieläckor i Saab-spelet

Tisdag 02 februari 2010 20:01

I rapporteringen om Saab har det svenska bilmärket dödförklarats med gravstenar på förstasidorna ena stunden, bara för att återuppstå i nästa, när förhandlingarna har fortsatt.
I Trollhättan märks en väldig trötthet när det gäller kontakten med de ständigt närvarande journalisterna, vissa säger sig ha utvecklat en ”journalistallergi”.
Rapporteringen väcker också frågor om källkritik och det har talats om ett cyniskt spel där de olika aktörerna förhandlat till sig positioner genom utspel och läckor i medierna.
Rykten och medieläckor i Saab-spelet by Medierna  

Kommentera här

Prenumerera via RSS

Programledare
Petter Ljunggren

Petter Ljunggren

Medierna twittrar

Medierna som poddradio

Poddradio 45x45

Medierna finns även i MP3-format att prenumerera på och ladda hem.
Medierna som poddradio

Allt om poddradio

Kontakta oss

Medierna
Sveriges Radio
105 10 Stockholm

medierna@sr.se

Genvägar