P1

Kaliber

P1:s program för undersökande journalistik

Sön kl 13.00, med repris mån kl 10.03 och natt mot tis kl 00.30


Sverigedemokraterna granskas

Under våren 2009 har Kaliber granskat Sverigedemokraterna. Här kan du ta del av samtliga program, både i skriftlig form och som ljudfiler. Dessutom hittar du extramaterial i form av ljud, bilder, filmer, tabeller och andra dokument. Det finns också en redogörelse för hur vi jobbat med programmen och varför vi gjort som vi gjort.

 

Kaliber 31 maj 2009:
Vad hände sen?

Jimmie Åkesson i en hytt där låten Sverige har fallit med bandet Svensk Ungdom spelas. Foto: Kaliber/SR.

Vad hände med vågen av metallstölder?
Med behandlingshemmet Baggershus?
Med Sverigedemokraternas dubbla ansikte?
Och med Carlsbergs öl-reklam i tredje världen?
Kaliber följer upp reportage som gjorts och frågar - vad hände sen?

Kaliber 31 maj 2009: Vad hände sen?

Säsongsavslutning söndag 31 maj kl 13:00!

Kaliber 29 mars 2009:
”Det dubbla ansiktet”
– Sverigedemokraterna granskas

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson under partiets riksmöte i Karlstad 2008. Foto: Fredrik Persson/Scanpix.

De satsar mot riksdag och Europaparlament, och det med en tydlig linje. Sverigedemokraterna 2009 säger att de har nolltolerans mot all rasism. Invandringskritiska – ja, visst, men främlingsfientliga – absolut inte.

Enligt partiordförande Jimmie Åkesson har partiet en konsekvent hållning mot extremism. Linjen inåt ska vara samma som den utåt.

Men hur låter det på partiets interna möten? En granskning som Kaliber gjort visar att det tvärtemot vad partiet säger utåt finns främlingsfientliga åsikter hos flera medlemmar med förtroendeuppdrag.

Kaliber lät tre reportrar gå med i Sverigedemokraterna. Inför programserien har reportrarna spelat in över 90 timmars material med dold mikrofon från sin tid i Sverigedemokraterna. Det rör sig om ett 30-tal träffar och möten. Rasistisk jargong förekommer på runt en tredjedel.

I tre program ska vi berätta vad Kalibers reportrar har hört och sett. Det första programmet handlar om Sverigedemokraternas dubbla ansikte.

Läs mer om programmet!

Kaliber i P1 söndag kl. 13.00. Repriser: måndag kl. 10.30 och natten mot tisdag kl. 00.30 i P1.

Kaliber 5 april 2009:
”Olof Palme gick på bio”
– om jargongen inom SD

Jimmie Åkesson i en hytt där låten Sverige har fallit med bandet Svensk Ungdom spelas. Foto: Kaliber/SR.

Utåt tar Sverigedemokraterna, både ungdomsförbundet och moderpartiet, gång på gång avstånd från rasism och nazism. Men i Kaliber förra veckan kunde vi höra hur det lät på deras interna möten.

Vi hörde invandrargrupper kallas för råa barbarer och att de har det i ryggraden. Detta trots att partiet - utåt - helt har gjort upp med sitt rasistiska förflutna. Vi hörde hur diskussioner landade i uttalad rasism på en tredjedel av mötena.

Det var inte ”privata” möten, det var träffar med representanter i ett politiskt och etablerat parti. Vi hörde en nämndeman, kandidater till Europaparlamentet, ledamöter, en revisor. Efteråt kallade partiledaren Jimmie Åkesson dem för ”perifera medlemmar”.

I det andra programmet av tre om Sverigedemokraterna tar vi oss från partidistrikten och uppåt – mot partitoppen. Hur är jargongen där?

Kaliber kan visa hur ledande och offentliga personer inom Sverigedemokraternas ungdomsförbud och partistyrelsen, tillika människor som sitter på poster i kommunfullmäktige, skämtar om somalier, lyssnar på vit makt-musik och sjunger nazistiska kampsånger. Och hur partiledaren Jimmie Åkesson sitter med när musiken spelas.

Läs mer om programmet!

Kaliber i P1 söndag kl. 13.00. Repriser: måndag kl. 10.30 och natten mot tisdag kl. 00.30 i P1.

Kaliber 12 april 2009:
”Vi får skrika hur mycket vi vill”
– om sabotage och våld mot SD

Sverigedemokraternas Erik Almqvist, ordförande i ungdomsförbundet SDU, huvudtalare störs av motdemonstranter som försöker överrösta talaren. En stor polistyrka övervakar mötet. Foto: Drago Prvulovic/Scanpix.

Möten störs, medlemmar misshandlas, förtroendevalda hotas, stenar kastas. Det finns ett parti som utsätts mer än andra. Kaliber handlar den här gången om hot och våld mot Sverigedemokraterna.

När Kaliber under hösten och vintern lät tre reportrar på tre orter gå in i Sverigedemokraterna var det med uppdraget att utan förutfattade meningar se och höra.

Vi ville få en bred bild av partiet som säger sig ha lämnat främlingsfientligheten bakom sig. Och som har vuxit sig allt starkare i svensk politik. Det våra tre reportrar såg och hörde var framför allt två saker.

Det som tydligast utmärkte sig var Sverigedemokraternas dubbla ansikte. Utåt fanns ingen främlingsfientlighet, inåt möttes våra reportrar återkommande av den. Vi hörde hur personer med förtroendeposter i partiet talade nedlåtande och inte sällan rent rasistiskt om invandrare. Vi hörde att ingen sa ifrån. Det här har vi berättat om i två program.

Men det var också en annan sak som tydligt kom fram i vårt arbete. Utsattheten. För en aktiv Sverigedemokrat är hot, våld och sabotage en verklighet.

En politiker ska tåla granskning. Tåla att bli ifrågasatt. Men det är en demokratisk rättighet att få hålla politiska möten – utan att attackeras med stenar eller få budskapet dränkt av oljud.

Läs mer om programmet!

Kaliber i P1 söndag kl. 13.00. Repriser: måndag kl. 10.30 och natten mot tisdag kl. 00.30 i P1.

Pressmeddelande från Kaliber:
Wallraffande reporter bestulen på utrustning

Hösten 2008 skickade Kaliber in en reporter i Sverigedemokraterna. Reportern, 26-åriga Caroline Stenman, utgav sig för att vilja engagera sig politiskt i partiet. Hennes uppdrag var att förutsättningslöst sätta sig in i hur Sverigedemokraterna fungerar inifrån.

Reportern var utrustad med dold mikrofon, ibland också dold kamera. Arbetsmetoden, att ”wallraffa”, är omstridd och ska användas bara när ingen annan journalistisk arbetsmetod kan användas. Kalibers redaktion anser att det är befogat att det i detta fall använda sig av metoden.

I januari 2009 reste Kalibers reporter med Sverigedemokraternas ungdomsförbund till Tallinn. Med på resan var bland andra partiordförande Jimmie Åkesson, ungdomsförbundets ordförande Erik Almqvist och partisekreterare Björn Söder. Kalibers producent Sanna Klinghoffer reste också till Tallinn, samtidigt som reportern.

Under färjeresan tillbaka till Stockholm blev Kalibers reporter avslöjad. Hon togs in i en hytt och blev fråntagen väskan med kameran och personliga tillhörigheter. Hon flydde därefter från hytten.

Händelsen har polisanmälts. Det misstänkta brottet är rån alternativt stöld.

Kaliber har inte återfått väskan med kameran. Däremot finns händelsen dokumenterad via reporterns mikrofon. Här kan du höra hur det lät. Ljudfilen är oklippt. Den startar i hytten med Erik Almqvist och slutar när reportern knackar på producentens hyttdörr. Lyssna på händelsen i hytten!

Förundersökning om stöld nedlagd

En reporter från Kaliber jobbade under hösten och vintern som ”wallraffande” reporter i Sverigedemokraterna med dold mikrofon och kamera.

Reportern blev i januari avslöjad och då bestulen på sin väska med den dolda kameran. Händelsen polisanmäldes och rubricerades som misstänkt rån alternativt stöld.

Den 27 febrauari lades förundersökningen ned av åklagaren. Motiveringen löd att brott kan ej styrkas.

Längre citat från möten med Sverigedemokraterna

Kaliber har varit mån om att göra ett balanserat program där citat ska höras i sitt sammanhang och inte vara lösryckta. Den som lyssnar på hela programmet hör att vi är noga med att redovisa diskussioner och sammanhang. Vi säger i programmet att liknande jargong återfinns i en tredjedel av de kring trettio sammankomster vi deltagit i.

De mötesdeltagare som talar i programmet (som ej har förvrängda röster) är till exempel nämndeman för SD, kandiderar till europaparlamentet, styrelseledamot, revisor. De är inte perifera medlemmar, utan har viktiga uppdrag för partiet.

Här kan du höra ett par lite längre utsnitt av inspelningarna för att höra mer av sammanhangen. Vi har lagt ut det som exempel - på hur en hel diskussion låter - och på ett av de avsnitt som vi ej haft med i programmet. Där det finns ett klipp har vi markerat med ”pip”. Skälet till klippet är att vi vill skydda identiteten på en nyare medlem som ej har förtroendepost i SD.

Lyssna på diskussion om invandring
Lyssna på diskussion om aborter och adoptioner

Hör inspelningar från Tallinn-färjan!

Här kan du lyssna på och läsa utskrifter av inspelningar från Tallinfärjan. Inspelningarna är gjorda strax efter det att Kalibers reporter blivit fråntagen en väska med bland annat inspelningsutrustning (videokamera).
De inspelningar som vi redovisar för här är gjorda med dold mikrofon av Kalibers producent.

Läs mer

Övervakningsbilder på sverigedemokrater

Kalibers reporter flyr från sverigedemokraterna. Foto: Övervakningskamera.

Ekot kan nu publicera övervakningsbilder från den uppmärksammade händelsen i januari när en reporter från Sveriges Radios program Kaliber, som infiltrerat Sverigedemokraterna, blir fråntagen sin inspelningsutrustning. Förundersökningen om händelsen lades ned eftersom brott inte kunde styrkas.

Film: Här tar de sig in i SR-reporterns hytt (Ekot)
Prioriterade bort att utreda intrång i hytt (Ekot)
Samtal om bevisvärdering (P1-morgon)


SD GRANSKAS

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson. Foto: Fredrik Persson/Scanpix.

Under våren 2009 har Kaliber granskat Sverigedemokraterna. På vår specialsida kan du ta del av samtliga program, både i skriftlig form och som ljudfiler. Där hittar du också extramaterial i form av ljud, bilder, filmer, tabeller och andra dokument.

DEN BLINDA FLÄCKEN

Ung man med ölburk. Foto: Scanpix.

P1-morgon, Studio Ett och Kaliber granskar alkoholens roll för våldsbrottsligheten.

Den blinda fläcken

TIPSA OSS

Skicka e-post:
kaliber@sr.se

Ring oss:
031-83 75 94
031-83 72 13

Skicka brev:
Kaliber
Sveriges Radio
405 13 Göteborg

OBS! Det är ett brott att röja identiteten på den som önskar vara anonym:
Läs Yttrandefrihetslagen (word)

KALIBER I PODDRADION

Poddradio

Ladda ner och prenumerera på Kaliber!
Kaliber som poddradio

Allt om poddradio

VI GÖR KALIBER

Bild: Stina Gullander

Matilda Uusijärvi är ny programledare för Kaliber.

KALIBER TIPSAR OM...

Ekot med nyheter inrikes, utrikes, ekonomi och lokalt.

Genvägar