Hoppa till sidinnehållet
Genvägar
Sveriges Radio Sjuhärad - med nyheter från Sjuhärad och Borås 102,9 Sveriges Radio Sjuhärad - med nyheter från Sjuhärad och Borås 102,9

Mulet. Under förmiddagen uppehåll, i eftermiddag lite lätt snö, någon centimeter kan det bli.
Dagstemperaturen 2 - 5 minusgrader.
Vinden svag omkring väst.

Radiosporten Alla lokala nyheter på en sida Nyheter på 18 språk SR Sisuradio
08:17 | måndag 12 oktober 2009

Vaccinvägran kan ge omplacering

Här vaccineras en man med årets influensavaccin med en enkel spruta. Foto: Fredrik Sandberg / SCANPIX

Uppdaterad 15 oktober
Denna nyheten kan du kommentera"Vaccinera dig eller byt jobb" - det är budskapet till anställda i Marks kommun när nu vaccineringen mot svininfluensan snart börjar. Idag svarar Marks kommun.

Vaccinet mot svininfluensan har anlänt till Sverige och nästa vecka startar vaccineringen. I Marks kommun vill man se att anställda inom kommunen tar vaccineringen. Och den som vägrar och jobbar till exempel bland gamla eller sjuka riskerar att bli tillfälligt omplacerad.

– Det som gäller är att man som anställd i kommunen ska vaccinera sig. Det här i syfte att skydda vårdtagarna, det säger David Lidin är medicinsk ansvarig sjuksköterska i kommunen.

Vägrar man vaccin så blir det till att ta en diskussion med sin närmsta chef. Då får man se över andra alternativ så som andra arbetsuppgifter under tiden då influensan är som starkast. Men det handlar inte om något tvång menar David Lidin.

– Ingen kommer att vaccineras mot sin vilja men man får ta en diskussion i syfte att kunna planera och förbereda arbetet för att minimera smittspridningen, säger David Lidin är medicinsk ansvarig sjuksköterska i kommunen.

Hur upplevs det här bland de anställda?

– Det är nog väldigt blandat. Jag tror att det flesta förstår argumentet om att begränsa smittspridningen och att vi har ett ansvar gentemot tredje man. Andra kanske uppfattar det  som ett tvång men så är det inte riktigt, säger David Lidin är medicinsk ansvarig sjuksköterska i Marks kommun.

"Tillfällig förflyttning"
I en lokal instruktion som heter "Pandemiplanering i Socialförvaltningen" finns följande formulering när det gäller vaccin till anställda:

"I Marks kommun vill vi att alla anställda skall vaccinera sig mot den nya influensan. Om du har särskilda skäl för att inte vaccinera dig skall du diskutera detta med din närmaste chef som då måste ta ställning till eventuell tillfällig förflyttning eller andra åtgärder i syfte att hindra smittspridning." (SR Sjuhärad har markerat med fetstil)

Upplever press
Radio Sjuhärad har också trovärdiga uppgifter om vårdanställda som har upplevt sig pressade att låta sig vaccineras, på grund av risken för tillfällig förflyttning.

Trots detta vill Marks kommun idag dementera, bland annat via ett e-brev från informationschefen Kerstin Guth, där hon skriver:

"I Mark följer vi de nationella riktlinjerna och rekommenderar personalen att vaccinera sig, detta för att motverka mittspridning. För vissa personalgrupper inom vård- och omsorg erbjuds även möjlighet att vaccinera sig på sin arbetsplats. För övriga grupper pågår diskussion med vår företagshälsovård. Detta för att avlasta primärvården. Men, det är ett erbjudande till våra anställda, det är helt och hållet upp till den enskilde att avgöra om man vill bli vaccinerad."

Hur har du som anställd i Mark tolkat arbetsgivarens inställning till vaccinering? E-posta dina erfarenheter till news.sjuharad@sr.se.

För dig som vill veta mer

>> Markbladet - se sidan 12
Hela dokumentet "Pandemihantering i Socialförvaltningen"
 Längre oklippt intervju med MAS David Lidin.

Utdrag ur dokumentet om pandemihantering. Radio Sjuhärad har gjort blåmarkeringen (klicka för större bild).

Utdrag ur Pandemihantering i Socialförvaltningen, Marks kommun. SR Sjuhärad har gjort blåmarkeringen.

Marks kommun kräver dementi

Bloggat
Expressen fantasifull
Expressen far med osanning

Pär Sandin
par.sandin@sr.se
Kennet Öhlund
kennet.ohlund@sr.se

Artikeln är uppdaterad 15 oktober med länk till Markbladet och länkar till två bloggare, som skriver om Expressen och SR Sjuhärad.



Tipsa en bekant
19:01 - Nårunga blev Sjuhäradsmästare
15:46 - Äventyr och journalistik lockar unga
15:19 - Dödsskjutningen avskräcker inte
11:54 - Mer pengar ska minska rovdjursattacker
16:14 - Byggprogrammet populärt gymnasieval
07:15 - Ny friskola oroar politikerna
07:32 - Halkan håller många gamla inne
07:23 - Falk tvingas stå över träning
06:11 - Förlust för Mariedal
07:58 - Skjuten vittnade i mordrättegång
14:22 - Anlagd brand på Blidsbergs skola
07:28 - Dubblering av hot mot kassan
13:42 - Boråsare uttagen till Paralympics
10:42 - Lastbil i diket efter traktorkrock
08:27 - Miljön sparas med färre kataloger
07:11 - Småföretag klarar inte upphandling
08:36 - Fler ska kunna begrava sina djur

Till Ekot in- och utrikesnyheter
Till Sjuhäradssporten - bevakar Elfsborg, BHC och mycket mer
Till Kulturnytt Sjuhärad hos Sveriges Radios Kulturradion

 
Nyhetstips
Ditt tips:







 
Klicka för att komma till

I höst är det 20 år sedan Berlinmuren föll. Läs, lär och minns. Till "Muren som föll"

 
Klicka här till Sveriges Radio sida om svininfluensan

Radio Sjuhärad om svinin-fluensan. Till Influensasidan

 
Temasida: Världsekonomi i förändring. Klicka här!
 
Nyheter som RSS

RSS

Dina lokala nyheter direkt till din dator. Klicka här för att öppna P4 Sjuhärads RSS-ström.

Fler RSS-tjänster från SR

 
Nyheterna i poddradio
Poddradio.

Vi sammanfattar nyheterna varje dag - du lyssnar när och var du vill!

 

Testa din Nyhetskoll!

 
Lokala nyheter från Sjuhäradskommunerna

Här finns nyheterna samlade för varje kommun. Välj vilken Sjuhäradskommun du vill läsa om.

Sveriges Radio Sjuhärad
Katrinedalsgatan 22
Box 27
503 05 Borås
Tel 033-17 75 00
Fax 033-17 75 99
news.sjuharad@sr.se